Vyvýšené záhony jsou hitem posledních let: proč si je pořídit i snadný postup jak na ně

Proč si pořídit vyvýšený záhon

Jednoduše proto, že je praktický po všech stránkách:

1. Při zahradničení se méně nadřete

A dost pravděpodobně vás budou méně bolet záda. Za vyvýšený můžeme označit jakýkoliv záhon, který je nad stávajícím terénem, nicméně ideální je alespoň 80 cm nad ním. Vy se při práci nebudete muset tolik ohýbat a tělo nebude tolik trpět nepřirozenou pozicí.

2. Využijete zahradní odpad

Při zakládání se dává úrodná zemina v podobě substrátu nebo uzrálého kompostu jen na povrch, jinak se vyvýšené záhony plní bioodpadem, který se postupně promění v úrodný kompost. 

3. Vytvoříte si díky němu úrodný koutek zahrady

A to bez ohledu na to, jestli máte pozemek plný navážky nebo jílu.

4. Přestane vás strašit krtek a jiní hraboši

Pokud dáte na dno vyvýšeného záhonu husté pletivo, nedostanou se do nich hraboši ani krtek, kteří bývají postrachem všech, co si pěstují zeleninu.

5. Ochrana

Snáz ho ochráníte před mrazem i útoky škůdců, stačí ho zakrýt bílou textilií.

Z čeho a jak vyrobit vyvýšený záhon

I když si můžete koupit vyvýšené záhony už hotové (z plastu, dřevoplastu, nerezu), největší radost budete mít z těch, na které využijete materiál ze zahrady. Nebojte se je vyrobit ze starých prken (ideálně je před použitím opalte nebo pak záhon vystelte nopkovou fólií, záhon pak déle vydrží a nebude tak rychle vysychat) nebo palet, i tak nadělají spoustu parády a vy můžete dát prostor své kreativitě.

Rozměry vyvýšeného záhonu mohou být různé, v základu bychom měli vycházet z šířky, aby bylo možné záhon pohodlně opečovávat i uprostřed. Nižší vyvýšené mohou být široké až 120 cm (pokud jste menšího vzrůstu, na centimetrech uberte), čím vyšší záhon bude, tím by měl být také užší (záhon o výšce 80 cm bychom zmenšili na 90 - 100 cm). Čím vyšší záhon bude, tím větší tlak bude obsah vyvíjet na ohrádku. Jestli si tedy plánujete vyvýšený záhon vyrábět svépomocí, počítejte s tím, že malý záhonek udrží pohromadě i tenká prkénka, větší byste měli dělat z opravdu bytelného materiálu nebo třeba cihel.

Ať máte na zahradě jakoukoliv zem, snažte se vyhnout tomu, aby byl vyvýšený záhon na jiném než přírodním podloží. Nestavte pod něj žádné betonové základy a nevkládejte žádné nerozložitelné podložky. V budoucnu oceníte koloběh půdního života.

 

Jak vrstvit vyvýšený záhon

Jakmile budete mít hotovou ohrádku, můžete u nižšího vyvýšeného záhonu lehce přerýt zem v něm a zbavit plevele, aby do záhonu neprorostl. Na povrchu by měla být alespoň 10 cm vrstva substrátu nebo kompostu, prostor ve výšce mezi zemí a vrchní vrstvou můžete naplnit jakýmkoliv organickým materiálem.

Vyšší vyvýšené záhony přerývat nemusíte. Na dno vyskládejte vrstvu očištěného kartonu (nelakovaného a bez izolep), zabrání prorůstání úporných plevelů. Na karton patří hrubý materiál - větve, štěpka, travní drny. Další vrstvu může tvořit čerstvý organický materiál jako je koňský nebo kravský hnůj, čerstvě posekaná tráva, shrabané listí ze zahrady nebo kuchyňský bioodpad. V další vrstvě můžete přidat dřevěný popel, který půdu dezinfikuje. Dejte si ale pozor, ať jde opravdu o popel ze dřeva, ne uhlí. A na závěr záhon doplňte až po okraj vyzrálým kompostem, úrodnou zeminou nebo substrátem.

Počítejte s tím, že v prvních měsících si bude zemina v záhoně sedat, jak budou vrstvy vespod tlít.