6 nejkrásnějších rostlin pro balkon či terasu: Rozkvetlé truhlíky a neodolatelné kombinace květin bude každý obdivovat

Balkon je pro mnohé z nás malou oázou klidu a relaxace, kde si můžeme užít přírodu a čerstvý vzduch. A co by to bylo za balkon bez květin? Květiny dodávají balkonu život, barvu a vůni. Ale jaké si vybrat, aby se jim dařilo a krásně kvetly? Podívejte se na našich 6 tipů nejkrásnějších balkonových rostlin, které vám bude určitě každý obdivovat. Jsou nenáročné na péči a snesou různé podmínky světla, stínu a teploty. Stačí jim jen trocha lásky a pozornosti a budou vám dělat radost celé léto.

Všelicha: Modrá sedmikráska na slunný balkon

Všelicha je další krásná balkonovka s modrými, bílými nebo modrofialovými květy podobnými petúniím. Kvete bez přestávky od června do října a není náročná na péči. Stačí jí slunné stanoviště a mírná zálivka. Nesnáší přemokření, takže je vhodná do propustného substrátu s drenážní vrstvou. Na balkoně se dobře kombinuje s jinými letničkami, které mají rády slunce a vlhkost, například s pelargoniemi, surfiniemi, petúniemi nebo lobéliemi.

Osteospermum: Kopretina z jižní Afriky na jižní stranu

Osteospermum je exotická balkonovka s velkými květy v různých barvách od bílé po oranžovou. Je to ideální rostlina na jižní stranu, kde vydrží i silné slunce a vítr. V období vegetace potřebuje dostatek vody a živin, ale zvládne i krátké období sucha. Osteospermum tvoří kompaktní, krátké převisy, můžete ji vysadit samostatně nebo zkombinovat například s bakopou nebo lobelkou.

Mandevilla: Tropická kráska na polostinném místě

Mandevilla je nádherná rostlina s vejčitými lesklými listy a velkými trubkovitými květy bílé, růžové nebo purpurové barvy. Pochází z brazilských pralesů a vyžaduje teplé a vlhké prostředí. Na balkonu se jí bude dařit na polostinném až stinném místě, kde může vyrůst až více než metr. Mandevilla potřebuje mírnou zálivku a pravidelné přihnojování. Je to vhodná rostlina do větších nádob nebo keřů, kde může plazit nebo pnout se po opoře. Krásně bude vypadat s jinými teplomilnými a slunnými rostlinami, jako jsou pelargonie, surfinie, petúnie nebo begónie

Muškát: Klasika mezi balkonovkami

Muškát je tradiční balkonovka, kterou zná snad každý. Je to nenáročná rostlina s bohatou paletou barev od bílé po červenou. Muškát má rád slunce a teplo a dobře snese suché období. Potřebuje propustnou půdu a pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Muškát může být pěstován jako jednoduchý nebo dvojitý, převislý nebo vzpřímený. Na balkoně si rozumí s rostlinami, které mají rády slunce a teplo. Mezi ně patří například surfinie, petúnie, lobélie nebo vějířovky.

Fuchsie: Nenáročná balkonovka do stínu

Fuchsie patří k nejkrásnějším balkonovým rostlinám s výraznými zvonkovitými květy, které mohou mít jednu nebo více barev. Nejlépe se jí daří v polostínu nebo stín, kde potřebuje dostatek vody a živin. Fuchsie se dá pěstovat jako jednoletka nebo víceletka. V zimě je nutné ji přemístit do chladného a světlého místa, na jaře se fuchsie prořezává a přesazuje do čerstvého substrátu. Kvete od června do října a je lákaldem pro motýly a včely. Na balkoně nebo terase vytvoří pěknou harmonii s rostlinami, které vyžadují polostín až stín a vlhkou půdu. Mezi ně patří například begónie, impatiensy, lobélie nebo vřesovec.

Petúnie: Velkokvěté balkonovky na slunce

Petúnie jsou jedny z nejoblíbenějších balkonových květin s velkými trubkovitými květy v různých barvách a vzorech. Milují slunce a teplo, jejich pěstování není náročné, nesmíme však zapomínat na pravidelnou zálivku a hnojení. Stejně jako muškáty, můžete petúnie pěstovat jako jednoduché nebo dvojité, převislé nebo vzpřímené. Krásně se budou vyjímat v truhlícíh nebo květináčích na okenním parapetu. Zkombinovat je můžete například s muškáty, surfiniemi, lobéliemi nebo verbenami.

Bakopa: Převislá balkonovka na slunce i do polostínu

Bakopa je krásná převislá letnička, která se vyznačuje bohatým kvetením drobných hvězdicovitých květů bílé, růžové nebo modrofialové barvy. Její původ je v tropických a subtropických oblastech světa, kde roste v bažinách a vlhkých půdách. V našich podmínkách se pěstuje jako okrasná rostlina do závěsných nádob nebo truhlíků. Hodí se k verbenám, lobelkám, pelargoniím, petúniím a vějířovkám. Bakopa má ráda slunné stanoviště, propustný a humózní substrát a pravidelnou zálivku a hnojení. Kvete od června do září, na podzim ji můžete zastřihnout a přezimovat v chladné místnosti. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada