Vánoční rostliny vám mohou způsobit také hodně nepříjemností: opatrní buďte u malých dětí a domácích mazlíčků

Jedovatá krása u vás doma

Mezi tradiční vánoční rostliny patří určitě vánoční hvězda neboli poinzecie, brambořík či hvězdník, někdy nesprávně nazývaný amarylis. Málokdo si totiž dnes uvědomí, že stejně, jako jsou tyto rostliny krásné, mohou být i jedovaté a zbystřit byste měli hlavně ve chvíli, pokud se v domácnosti pohybují malé děti nebo nějací domácí mazlíčci.

1. Brambořík

Brambořík perský (Cyclamen persicum) je velmi oblíbená pokojová rostlina, kterou lze pěstovat během celého roku. Na pěstování není zase tak náročný, jediné, co opravdu nemusí je přemíra vody, kterou mu darujete při nevhodné zálivce. Brambořík má v zemi hlízu, která je plná škrobu, a která mu dokáže zajistit dostatek potřebných živin pro jeho růst. Nicméně, hlíza je také velmi náchylná na přemokření a jakmile to tedy se závlahou pravidelně přeháníte, začne zahnívat a postupně celá rostlina odumře.

Brambořík po odkvětu nevyhazujte

Po odkvětu se brambořík rozhodně nevyhazuje, pouze se z květináčku vyndá hlíza, očistí se, nechá se trochu osušit a znovu se vysadí do nového substrátu. Brambořík je oblíbený také díky tomu, že ho lze pěstovat v chladu, zvládá to naprosto bravurně.

Bramboříky se vyskytují převážně v oblasti východního Středomoří, v Malé Asii a Iránu. U nás roste v přírodě volně brambořík nachový. Nebezpečí je ukryto v jeho hlíze, která je jedovatá a glykosidy, jež obsahuje mohou být nebezpečné pro domácí mazlíčky i pro člověka.

 

2. Vánoční hvězda

Kdo by ji neznal? Vánoční hvězdu (Euphorbia pulcherrima), pryšec překrásný nebo Poinzecii není třeba nějak zvlášť představovat, v současné chvíli ji můžete vidět na každém kroku. Aby vás obchodníci nalákali, mají vánoční hvězdy své barevné listeny, které by měly být červené barvy, různě barevně upravené a jsou nejen v různých barvách, ale dokonce v nepřirozené modré, a ještě bývají doplněny třpytivými flitry, jsou přece Vánoce. Ať již máte v oblibě klasickou vánoční hvězdu nebo takto vylepšenou, nikdy ji po svátcích nevyhazujte, to by byl vážně hřích. Vánoční hvězda vám, při troše péče, totiž poroste i během celého roku a příští Vánoce ji tak nebudete muset kupovat, navíc bude ještě o něco větší.

Květy vánoční hvězdy mají úzkou spojitost s Kristem

Vánoční hvězda pochází z Mexika a hojně se, jako statný keř, vyskytuje po celé Střední Americe. Víte, proč je s Vánoci spojován právě tento druh pryšce? Podle legendy chtěla chudá dívka uctít narození Ježíše Krista dárkem, ale protože byla chudá, poradil jí anděl, aby sebrala semínka jedné rostliny na okraji cesty před kostelem a dala je oltář. Z těchto semínek vyrostla právě vánoční hvězda, jejíž květy připomínají betlémskou hvězdu a jsou tak symbolem Ježíšova narození.

Čím je vánoční hvězda nebezpečná

Všechny pryšcovité rostliny, tudíž i vánoční hvězda, roní při poranění bílou, mléčnou tekutinu tzv. latex, který může být při kontaktu s pokožkou dráždivý a způsobit nepříjemnou vyrážku. Odborníci tedy radí, abyste při manipulaci s ní, nejčastěji při řízkování, používali nejen rukavice, ale i ochranné brýle. Pokud by se vám totiž latex dostal do oka, hrozí vám až oslepnutí. Navíc je latex i mírně jedovatý, pozor tedy na její okusování domácími mazlíčky, nebezpečí samozřejmě platí i pro ně.

3. Hvězdník

Pod názvem hvězdník (Hippeastrum sp.) je často v obchodech prodáván Amarylis, ale v tomto případě jde o dvě různé rostliny, které si často pletou i samotní pěstitelé. Hvězdník je rovněž tradiční, vánoční rostlina, někdy se jí také říká rytířská hvězda. Jedná se o cibulovinu, která pochází z Jižní Ameriky a vykvétá právě teď, v období Vánoc. Velké květy hvězdníku jsou symbolem bohatství, štěstí a pohody. Nebezpečí se opět skrývá v zásobním orgánu – cibuli, která často vyčnívá nad povrch půdy. Cibule hvězdníku obsahuje kromě velkého množství škrobu také toxické alkaloidy, které mohou způsobit silné bolesti hlavy a břicha.

 

Hvězdník není amarylis a rozlišíte je díky stvolu

Hvězdník se často zaměňuje s Amarylisem, který je mu velmi podobný, ale ten pochází z jižní Afriky. Mezi sebou se tedy liší nejen původem, ale i tím, zda je stvol s květy dutý (hvězdník) či plný (amarylis). Amarylis má pouze růžové květy, a proti hvězdníku jsou užší a cípatější. Amarylis je ale poměrně vzácný a není tak časté ho v našich obchodech zakoupit. S největší pravděpodobností, byť je to na cedulce napsané, si zakoupíte hvězdník.

Tip na vánoční dárek, který nesmí chybět v knihovně žádného zahradníka

Pokud vás jedovaté či nebezpečné rostliny zajímají nebo víte o někom, kdo se o ně zajímá, máme pro vás tip na krásný vánoční dárek. Nová kniha Ďáblova zahrádka: jedovaté rostliny (nejen) v Botanické zahradě Praha, kterou zakoupíte v trojské Botanické zahradě nebo na jejich e-shopu, by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného zahradníka a milovníka rostlin. Jak se autoři zmiňují, touto knihou rozhodně nechtějí nikoho děsit, ale spíše nám přiblížit jedovaté rostliny v jejich rozmanitosti i záludnosti, naučit se je bezpečně rozpoznávat a seznámit se s možnými riziky při kontaktu s nimi.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada