Jak pečovat o stromek v květináči, aby přežil nejen Vánoce: pár věcí ho dokáže ale zlikvidovat, důležitý je výběr jehličnanu

Jak pečovat o vánoční stromek v květináči

Vánoční stromek v květináči je dnes tou nejšetrnější alternativou k životnímu prostředí. Výhodou je, že na jaře ho budeme moci vysadit do zahrady a opět tím jen získáme. V nádobě lze zakoupit veškeré druhy jehličnanů, nejčastěji jedle, stříbrné smrky či borovice, výjimkou nejsou ani další druhy jehličnanů. Právě kavkazská jedle se v domácnostech v současné době objevuje stále častěji a není divu, je totiž dokonalá a splňuje veškeré požadavky, které míváme na vánoční stromek. Krásný je také stříbrný smrk, ale ten je velmi pichlavý a máte-li ho doma v bytě, musíte být velmi opatrní při pohybu kolem něj, natož při zdobení. Právě z toho důvodu je jedle oblíbená, nejen, že je jemná na omak a nepíchá, ale hlavně nádherně voní. Pokud si ale právě jedli kavkazskou hodláte přesadit do zahrady, myslete na to, že tento druh dokáže vyrůst až do výšky 25 metrů, takže máte-li malou zahradu, nechte jedli raději v květináči, který můžete v budoucnu vyměnit za větší. Díky tomu ji udržíte trochu na uzdě, tedy co se velikosti týče.

Co znamená označení pečetí FSC a jak zjistíte kvalitu stromku ještě při nákupu

Jedle kavkazská nebo také jedle nordmanská (Abies nordmanniana) se často dováží z plantáží, kde jsou stromky ošetřovány chemickými přípravky na ochranu rostlin. Pokud ale na jedli naleznete pečeť s označením FSC znamená to, že při jejich pěstování nebyly použity žádné pesticidy ani minerální hnojiva. Toto označení poukazuje na minimální standard odpovědného lesního hospodářství.

Kvalitu stromku lze ověřit snadným testem a to tak, že ohnete několik větviček. Je-li stromek čerstvý, jsou jeho větvičky pružné a jehličí je sytě zelené.

Nikdy nenoste zakoupený stromek rovnou do bytu

Jakmile si stromek zakoupíte, nikdy s ním nesmíte jít hned do tepla, tím byste uspíšili jeho zkázu. Vždy musíte mít na paměti, že jehličnany jsou venkovní rostliny, které ačkoliv fotosyntetizují, mají mírný vegetační klid. Tím, jak stromek přinesete domů ho ale po několika týdnech, v teple, probudíte k životu a tím se pak zkracuje jeho životnost. Nejlépe tedy je, pokud ho hned po nákupu umístíte na balkon, na zahradu či do chladné chodby. Jakmile se bude blížit Štědrý den, přeneste ho z chladu třeba do chodby, kde není úplně teplo, ale je zde chladněji, aby si postupně zvykal na jinou teplotu a nebyl to pro něj takový šok.

Výsadba stromku bývá nejdříve v březnu a vždy s kořenovým balem

S výsadbou stromku do volné půdy na zahradě nespěchejte, nejprve si stromek musí zase navyknout na nižší teploty, než máte v bytě. Jakmile je tedy po Vánocích, přeneste ho do chladnější místnosti, kde je teplota od 0 do 5 °C, trochu ho zalijte a zde ho nechte do doby, než ho budete moci vysadit ven. To optimální období nastává zhruba v březnu až dubnu, záleží, v jaké nadmořské výšce žijete a jak je u vás rychlý nástup jara. Jakmile stromek vysadíte, vždy s kořenovým balem, pravidelně ho zalévejte, jehličnany se totiž velmi dlouho aklimatizují na nové půdní podmínky, a právě dostatečná a pravidelná závlaha mu v přizpůsobení se pomůže. Během vegetace povyroste o jedno patro a o příštích Vánocích ho můžete ozdobit přímo na zahradě.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada