Cibule hyacintů po zatažení uskladněte a vysaďte na podzim. Zjara budou mít větší květenství

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) se přirozeně vyskytuje od Turecka po Sýrii. Do evropských zahrad se jeho cibule začaly dovážet koncem 16. století. Stejně jako u tulipánů šlo i u hyacintů o módní záležitost, a hyacintové cibule proto byly velmi drahé. V Evropě také došlo ke šlechtění těchto cibulovin, ze kterého vzešla jejich dnešní podoba. 

Šlechtěné hyacinty hýří barvami. Z jejich vůně však bolí hlava

Vejcovitá až kulovitá cibule původního hyacintu má průměr kolem 3 cm, u šlechtěných odrůd i 8 cm (nebo také až 16 cm po obvodu). Listy hyacintu se objevují před rozkvětem a každý až 30 cm vysoký stvol zakončuje hroznovité květenství z jakoby voskovitých květů. Rostlina kvete od února do dubna, příp. do května. 

Květy původního druhu mají šedomodrou, vzácně bílou barvu, u šlechtěných kultivarů mohou být i růžové, žluté, oranžové, fialové, nachové, nebo také plnokvěté. Hyacinty vydávají typickou těžkou sladkou vůni, z níž vás však může po určité době bolet hlava. Nikdy proto nedávejte hyacint do ložnice nebo dětského pokoje. Pěstuje se v zahradách i nádobách, je vhodný také k řezu

Po odkvětu nechte hyacinty zatáhnout. Cibule sázejte na podzim

Pokud jste si pořídili domů hyacint v květináči, přenášejte ho na noc na chladnou chodbu – déle vám pak pokvete. Kromě nižší teploty potřebuje rostlina i světlo a mírnou zálivku. Po odkvětu květenství hyacintu odlomte (rostlina se nebude vyčerpávat tvorbou semen), ale listy nechte postupně zavadnout (stále však rostlinu mírně zalévejte) a zatáhnout. Teprve pak můžete cibuli vysadit do zahrady nebo ji uskladnit v suchu a vysadit až na podzim (od září do října, asi 12 cm hluboko). 

Na zahradě potřebují hyacinty slunnépolostinné místo s propustnou půdou a mírnou zálivku (cibule jsou náchylné k hnilobám, takže v těžké a mokré půdě se jim dařit nebude). Množí se dceřinými cibulkami. Cibule rostlin můžete koncem června samozřejmě vyjmout i z venkovních záhonů, protože rostliny z uskladněných cibulí mívají po opětovném zasazení větší květenství (v zahradě květenství časem řídne). Větší cibule hyacintů můžete na podzim rovněž rychlit (když začnete v říjnu, vykvetou vám hyacinty na Vánoce). 

Jméno hyacintu pochází z řecké mytologie 

Podle jedné z řeckých bájí byl mladý muž jménem Hyakinthos tak krásný, že okouzlil i boha Apollona. To však vyvolalo žárlivost u boha západního větru – Zefyrose, který pak při zápase zranil mladíka na hlavě. Z jeho krve měla následně vyrašit rostlina a historikové se dodnes přou, jestli tou rostlinou byl hyacint, řebčík kostkovaný nebo mečík.