Cesmína: krásná a nenáročná vánoční rostlina vás ochrání nejen před zlými duchy. Dopřejte jí trochu správné péče a okouzlí i vás

Cesmína mahonolistá (Ilex aquifolium) je krásný, stálezelený a velmi dekorativní keř, který ale stále nemá své pevné místo v našich zahradách. Existuje velké množství druhů, u nás je nejvíce zastoupena právě cesmína mahonolistá. Cesmína je spjata především s nastávajícím vánočním obdobím, je to symbol Vánoc a nechybí v žádném vánočním aranžmá ani vánočním pohledu. Je trnitá a možná právě proto si ji mnoho lidí na zahradu nevysadí, což je ale obrovská škoda. Listy jsou ostře vykrajované, hladké, tmavě zelené nebo s panašovanými okraji, panašování může být žluté či bílé barvy a takové panašované kultivary rozzáří každou zahradu. Cesmína kvete bílými květy a po odkvětu začnou zrát červené plody, které rostlinu zdobí od léta až do příštího jara. Právě díky jejím plodům je zahrada oživena i v zimě, kdy je zde o barvu nouze.

Jak pěstovat cesmínu: hodně záleží na kultivaru

Cesmína je nenáročná, ale pokud je to možné, preferuje spíše vlhčí stanoviště v polostínu, snáší i stín. Máte-li nějaký panašovaný kultivar, ten vysaďte na slunce, protože jen díky slunci si uchová svoji kresbu na listech, v případě, že panašovaný kultivar vysadíte do stínu, sice poroste, ale ztratí onu kresbu a listy budou pouze zelené. Cesmínu lze pěstovat buď jako solitéru, lze ji využít do živých plotů nebo do skupinové výsadby do stínu stromů. Jejich využití do živých plotů je oblíbené nejen proto, že svoji funkci díky ostnitým listům, plní dokonale, ale je stálezelená, takže je funkční po celý rok. Jejich červené či oranžové bobule září do dálky a jsou oblíbenou potravou pro ptactvo. Půda pro cesmíny by měla být neutrální nebo i mírně kyselá a nikdy nesmí být přemokřená. Cesmínu lze dobře tvarovat řezem, na který reaguje poměrně pozitivně, pokud se vám tedy nelíbí tvar keře, nebojte se sáhnout po nůžkách.

Cesmína má využití i v lékařství: doma to ale nezkoušejte

Cesmínu máme spojenou pouze s Vánoci a okrasou zahrady přes zimu, nicméně některé druhy cesmíny se využívají pro své léčivé účinky pro léčbu kloubů, proti horečce, snižují krevní tlak a rovněž mají pozitivní účinky na zažívání. Sami si však na žádné šarlatány nehrajte, bobule jsou totiž po požití vysoce toxické a způsobují průjem, zvracení a dehydrataci. Bobule cesmíny obsahují vyšší hladinu kofeinu než listy, které se po usušení používají na čaj.

Cesmína je opředena mnohými legendami: chrání nejen před zlými duchy

Možná je to dáno tím, že je cesmína symbolem Vánoc, které jsou s kouzly spojovány vždy, ale právě tento keř byl velmi oblíbený Kelty. Ti věřili, že její červené plody, které mohou být někdy rudé jako krev, symbolizují krev boha Slunce, který se podle pověstí měl opět zrodit v čase zimního slunovratu. Věříte-li na zlé duchy, živý plot z cesmíny je skvělé řešení, protože se tvrdí, že právě cesmína, možná díky ostnitým listům, působí jako ochrana proti zlým duchům a větvičky cesmíny, které natrháte v předvečer zimního slunovratu vás budou kromě duchů chránit i proti bleskům. Cesmína má své místo také v křesťanství, kde její listy představují trnovou korunu Krista a její rudé bobule jeho krev.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada