Vánoční výzdoba vstupu do domu: inspirujte se úžasnými nápady. Věnce na dveře, girlandy, vyzdobené nádoby nebo bedýnky

1. Závěsný věnec na dveře

Asi tou nejčastější variantou, po které každý z nás sáhne, je závěsný věnec na dveře. Je to vkusné, splní to svůj účel a navíc si ho snadno vyrobíte i sami doma. Věnec na dveře samozřejmě můžete zakoupit, ale často nebývají moc hezké, jsou neodborně vyrobené a předražené. Na dveře se využívá buď zelený, vázaný věnec z chvoje, kde základem je slaměný nebo polystyrenový korpus, ozdoby dle vlastního uvážení, a hlavně musí být možnost věnec zavěsit, dostatečně pevně. Lze použít také věnec z různě barevných kouliček, šišek či sušených rostlin. K pečlivému uchycení věnce poslouží drátek nebo provázek a malý hřebíček či skobička. Toto uchycení koneckonců využijete i při dalších příležitostech, například Velikonoce, Halloween, atd., důvod k výzdobě dveří se najde vždy. Co se týče ozdob, používejte jen ty, které zvládnou často těžké povětrnostní podmínky, takže nejlépe ozdoby z umělé hmoty. Na věnec patří velká mašle, které se nechají její konce volně splývat dolů.

 

2. Vánočně vyzdobené nádoby

Máte-li jakékoliv volné nádoby, ať již květináče, vázy, plechové kbelíky, které momentálně zejí prázdnotou, využijte je pro výrobu dekorace. Můžete je samozřejmě zakoupit v běžných hobbymarketech, ale přece nebudete utrácet, že? Naplňte je buď zeminou, v případě vázy zelenou aranžovací hmotou, kterou necháte nasáknout vodou a pro dekoraci využijte opět libovolné chvojí z jehličnanů. Velmi krásná je jedle a cypřiš, ale záleží, co máte k dispozici. Konečné aranžmá musí být dostatečně velké, aby bylo u dveří vůbec vidět. Rovněž je důležité, aby na místě dobře drželo, jinak vám s prvním pořádným větrem spadne či někam odlétne, pro tyto účely se dolů dává nějaký kámen, cihla, atd., který to zatíží a udrží na místě. Z hlediska výzdoby opět záleží na vaší fantazii, ale neměla by chybět větší mašle, větší šišky, ozdoby či světelný řetěz, který ale musí být pro venkovní použití.

 

3. Vánoční bedýnka

Velmi často se v současné době, a to nejen k vánoční dekoraci, využívají dřevěné bedničky. Dobře to vypadá a nestojí to mnoho. Máte-li tedy nějakou dřevěnou bedničku, která je zatím celistvá a nevyužijete ji na uložení úrody, bude se vám skvěle hodit pro vánoční výzdobu vstupu do domu. Bedýnku postavíte buď na výšku či na šířku, záleží, čím ji budete zdobit a pomocí tavné pistole do ní vlepíte na provázku zavěšené ozdoby, zvonečky, atd. Dolů pak dáte další dekoraci v podobě šišek, různých kouliček, sošek sobů, sněhuláků, klidně sem můžete umístit čemeřici v květináči, která vám, dle kultivaru, právě kolem Štědrého dne vykvete. Vše je ale nutné pořádně přilepit a přidělat, i samotnou bedničku. Zde se k zatížení využívá opět třeba kámen, který snadno zakomponujete do celkového aranžmá.

4. Lucerna

O Vánocích jsou důležitá světýlka, však se rozhlédněte kolem sebe. Takže pokud máte nějakou krásnou lucernu, samozřejmě dostatečné velikosti, určitě ji využijte. Klidně může být součástí dřevěné bedýnky, o které jsme se již zmiňovali. Lucernu můžete také dozdobit, můžete do nich vložit nějakou vánoční dekoraci v podobě rostlin, kouliček či zasněžených umělých větviček.

5. Vánočně nazdobená okna

Okny by měla celá výzdoba začínat, a pokud máte okna blízko vchodu do domu, je to nutnost. Zdobí se hlavně parapety, kde můžete využít truhlíky s chvojím, nebo girlandu a to celé by mělo ladit s výzdobou poblíž venkovních dveří. Takže máte-li u dveří třeba vázu s vánoční dekorací, stejné prvky použijete i do truhlíků. Jen tak totiž docílíte harmonické kompozice, která bude lahodit oku. Na okna pak můžete zavěsit různé kouličky či jiné dekorace.

6. Vánoční girlanda

Zelené girlandy jsou úžasná vánoční dekorace a hodí se vážně všude. Máte-li třeba girlandu na zábradlí na balkoně, nebo na okně, rozhodně ji musíte zopakovat i na dveře. Zde je důležité, abyste ji dobře připevnili, jinak vám zmizí s prvním pořádným, zimním větrem. Girlanda se u vstupu zdobí nejčastěji výraznými ozdobami, mašlemi, velkými šiškami. Využívá se zasněžení umělým sněhem. Girlanda může ladit s ostatními dekoracemi, přičemž se vždy opakují stejné ozdoby. Není totiž dobré a ani to nepůsobí příjemně, když máte jinou dekoraci a ozdoby na balkoně, jiné na oknech a jiné na dveřích. Vše musí působit jako jeden celek, jen tak to bude mít to pravé vánoční kouzlo.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada