Báječný vánoční dárek: zahrádkou v láhvi potěšíte každého milovníka rostlin. Vyrobíte ji snadno v pár krocích

Zahrada v lahvi
Info ikona

Otevřené sklenice se hodí převážně pro suchomilné kaktusy a sukulenty, které nevyžadují vlhké mikroklima

Vzniká zcela samostatný ekosystém

Zahrádkou v láhvi uděláte radost nejen milovníkům rostlin, ale všem, protože je to velmi krásná dekorace do bytu, na kterou se rádi díváte. Není to žádná novinka, jen se na takové pěstování rostlin občas zapomene. Nápad pěstovat rostliny za sklem pochází již z 19. století, kdy anglický lékař Nathaniel Ward vynalezl prototyp všech miniaturních skleníků, které po svém objeviteli získaly jméno Wardův. Princip jeho vynálezu je stále stejný, ale již toto uskupení rostlin nazýváme zahrádka v láhvi. Na výběr máte zahrádku v otevřené sklenici, kdy se nejčastěji osazuje odolnými sukulenty nebo pak nádobu uzavřenou, kde si rostliny vytváří vlastní ekosystém a dokáží tak přežívat i bez vaší pomoci. Vzniklý ekosystém se podobá zemské atmosféře, kde funguje koloběh kyslíku a vody, tedy pokud mají rostliny dostatek světla. Ne všechny rostliny jsou však vhodné, a proto jejich výběr je poměrně důležitý. Pokud jsme vás zlákali, zkuste zahrádku v láhvi vyrobit podle našeho návodu a vyrobte ji rovnou dvakrát, protože ji rozhodně nebudete chtít nikomu darovat.

Jak vyrobit zahrádku v lahvi v 8 krocích

1. Připravte si sklenici

Vhodné jsou bezbarvé sklenice, které lze uzavřít korkovou či gumovou zátkou nebo klipovým uzávěrem. Lze použít i staré akvárium, důležité je, aby bylo uzavíratelné a čiré, jinak by výsledný efekt nebyl úplný. Sklenici pečlivě vymyjte horkou vodou, osušte a připravte si další materiál.

2. Vhodný substrát: klasické substráty nikdy nepoužívejte

Jako nejlepší typ substrátu pro zahrádky v lahvi jsou ty hrubozrnné, například lávový nebo čedičový štěrk, který se používá pro zimní posyp. Ideální velikost zrn je od 2 do 6 mm. Běžné substráty pro pokojové či zahradní rostliny nepoužívejte, tím, jak se vytváří mikroklima, by mohl zahnívat a díky tomu by rostliny uhynuly.

3. Výběr rostlin

Ne všechny druhy pokojových rostlin se snáze vyrovnají s tímto způsobem pěstování, ale je pár druhů, kterým růst v uzavřené nádobě nebude dělat problémy. V zahrádce v láhvi tak lze pěstovat netík klínovitý, begonie královské, pepřinec, podeňku, pileu, fitonie, drobný fíkovník šplhavý, kapradiny, mechy či drobné bromélie. Hodláte -li mít zahrádku pouze otevřenou, do ní se hodí jen kaktusy a sukulenty. Rostlinám před výsadbou pečlivě omyjte kořeny.

4. Výsadba rostlin

Jednotlivé rostliny vysaďte opatrně do substrátu a nakombinujte je tak, aby při pohledu z výšky vznikl zajímavý porost a co nejvíce připomínal divokou džungli.

5. Doplnění substrátu

Máte-li všechny rostliny vysazené, musíte doplnit substrát. Abyste si své dosavadní dílo nezničili, k dosypu použijte ruličku z papíru a substrátu doplňte tolik, aby všechny rostliny měly zakryté kořeny.

6. Ostatní dekorace: vaší fantazii se meze nekladou

Kromě rostlin mohou být v zahrádce i různé dekorace v podobě kamínků, mušlí, zajímavě tvarovaných větviček, ulit od šneků, atd. Záleží na vaší fantazii, jen dbejte na to, aby doplňujících prvků nebylo více, než rostlin.

7. Zálivka zahrádky: méně, je více

Vysazené rostliny je nyní třeba zalít, ale zálivku provádějte velmi opatrně, nejlépe malou konvičkou. Voda nesmí ve sklenici stát, takže klidně lze i rostliny rosit.

8. Bonus v podobě hmyzích návštěvníků

Jelikož ve sklenici panuje poměrně vlhké a teplé klima, brzy se o slovo přihlásí nejrůznější plísně, které začnou pokrývat stěny sklenice. Ale i na plísně je příroda vybavená, má na ně skvělý nástroj: chvostoskoky. Jedná se o pro nás zcela neškodné, půdní živočichy, kteří jsou v každé půdě a kteří se právě živí zárodky a sporami plísní a různými rostlinnými zbytky. Lze je zakoupit v e-shopech. Do vaší minizahrádky jich stačí tak kolem 20-30 kusů a vaše sklenice budou stále čiré.

Zahrádku nikdy nedávejte na přímé slunce

Zahrádku v lahvi nikdy nedávejte na přímé slunce, protože díky skleníkovému efektu se vzduch uvnitř rychle zahřívá a rostliny pak uhynou. Jakmile máte zahrádku uzavřenou, díky vlastnímu ekosystému není třeba pravidelná závlaha, postačí třeba dvakrát do roka. Takže v případě této zahrádky se vážně nemusíte bát zůstat na dovolené o nějaký ten týden déle.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.