Kvíz: Jste opravdový zahradník nebo se jen hrabete v hlíně? Otestujte své zahradnické znalosti

Zahradník
Info ikona

Zahradníkem se nemůže nazývat každý, pouze ten, který ovládá základní pojmy a sezónní práce se tímto titulem může chlubit

Zahradníci bývali velcí páni

Zahradník byl před 2. světovou válkou vážená osoba, byli to lidé širokých znalostí a dovedností. Ale po válce došlo ke změnám a zahradník byl spodinou, pouze ten kdo kope motykou. Na zahradníka se učili pouze děti z pomocných škol, děti politicky nepohodlných rodičů a děti, kde se zahradnictví dědilo z generace na generaci. Bohužel, i v dnešní době si mnozí myslí, že zahradník je hlupák, s tímto tvrzením však nemohu souhlasit a tvrdě hájím všechny své kolegy, zahradníky nebo zahradní architekty, kteří aby mohli vykonávat své řemeslo, museli projít dlouhou a často trnitou cestou.

Krajinářská architektura: zázraky na počkání, nemožné do tří dnů

Okrasné zahradnictví po válce ztratilo na své důležitosti a jakoukoliv prestiž. Málokdo si přitom uvědomuje, že navrhnout a realizovat dlouhodobě udržitelnou zahradu je v podstatě mnohem těžší, než navrhnout dům. Cihla nebo panel zůstávají neměnné, ale stavební kameny zahradníka rostou, vyvíjejí se, navíc každý strom i keř svým vlastním tempem. Je to jako stavět dům z cihel, které mění své rozměry. Krajinářská architektura je proto obor lidské činnosti, který má s přírodou a tvůrčím potenciálem člověka velmi těsný vztah.

Chceš-li být šťastný celý život, staň se zahradníkem

Být zahradníkem a být ve svém oboru dobrý, není dnes žádná ostuda, naopak, zahradníci, kteří obor vystudovali, mají velmi rozsáhlé odborné znalosti. Ovládají nejen latinské názvy širokého spektra rostlin, ale především znají jejich nároky, specifika daného druhu a dokáží je vždy správně použít dle jejich nároků. Až tedy budete o někom říkat: „je to jen hloupý zahradník“, své tvrzení si rozmyslete, zahradník totiž není, a nikdy nebyl, žádný hlupák.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada