Vánoční hvězda: co dělat, když jsou její listy svěšené, žloutnou, opadávají nebo mají hnědé okraje

Zdravá vánoční hvězda má tmavě zelené listy, zářivě barevné listeny a zelenožluté květní pupeny. Pokud tomu tak není a rostlině se nevede nejlépe, zaměřte se na listy. Podle nich nejsnáze dešifrujete své pěstitelské přehmaty, a tím zjistíte i řešení vzniklých obtíží. 

Listy vánoční hvězdy žloutnou a opadávají

Žluté nebo opadávající listy jsou důsledkem poškození kořenového balu. Nejčastějším důvodem je přílišná zálivka. Zatímco s mírným nedostatkem vody se poinsettie dobře vyrovnává, pokud není úplně vyschlý její kořenový bal, přemokření rostlina nesnáší. 

Aby její listy nežloutly, dopřejte poinsettii jen mírnou zálivku a za každou cenu se vyvarujte přelití. Vycházejte z pravidla malého množství odstáté vody jednou za dva až tři dny nebo spodní zálivky do misky jednou týdně. Množství vláhy samozřejmě závisí na velikosti rostliny a také teplotě v místnosti a zvoleném stanovišti. Správný čas na zálivku poznáte podle suché svrchní vrstvy substrátu a lehkého květináče při potěžkání. 

Pokud poinsettii zalijete více než je potřeba, většinou postačí nechat substrát několik dní vysychat, dokud se rostlina nevzpamatuje. Je-li ale substrát kompletně přemokřený, je jediným řešením vytáhnout rostlinu z květináče, opatrně propláchnout kořenový bal a přesadit vánoční hvězdu do čerstvého substrátu. 

Vánoční hvězda v ozdobném květináči
Info ikona

Aby listy vánoční hvězdě nežloutly, dopřejte jí jen mírnou zálivku a za každou cenu se vyvarujte přelití.

Když poinsettii opadávají spodní zelené listy

Ztrácí-li poinsettie zelené listy, bývá to nejčastěji způsobeno studeným vzduchem nebo průvanem. Ani jedno teplomilné vánoční hvězdě pocházející z Mexika nesvědčí. Teploty pod 12 °C mohou poinsettii trvale poškodit, proto nikdy nekupujte rostlinu, která byla umístěna v průvanu u dveří květinářství nebo dokonce venku. Na cestu z obchodu je nutné rostlinu s ohledem na chladné počasí pořádně zabalit a přepravit ji domů co nejrychleji.  

Další možnou příčinou opadávání listů je tmavé stanoviště. Poinsettie má ráda světlo, proto se doporučuje umístit ji na teplé osluněné místo. V našich zeměpisných šířkách rostlinám v zimě neublíží ani přímé slunce. 

Vánoční hvězda se suchými a svěšenými listy

V místnostech se suchým vzduchem, s vyšší teplotou nebo trvalým osluněním, je třeba o poinsettie více pečovat a dopřát jim přiměřenou zálivku. Jinak se nedostatek vody začne projevovat svěšováním listů. Pro zotavení rostlině většinou postačí trochu vody. Nejúčinnějším způsobem okamžitého zavlažení je vyjmout rostlinu i s půdou z nádoby a ponořit celý kořenový bal do odstáté vody, dokud si sám nenasaje potřebné množství zálivky. Po vyjmutí z vody nechte rostlinu chvíli odstát, aby mohla přebytečná voda odtéct a vraťte ji zpět do květináče. Suché listy z poinsettie odstraňte.  

Skvrny a hnědé okraje listů poinsettie

Pokud se na listech poinsettie objeví skvrny nebo jí hnědnou okraje listů, lze předpokládat, že rostlina nemá dostatečné množství živin. U právě zakoupených rostlin se to nestává, protože jsou prodávané v substrátech bohatých na živiny i stopové prvky, a další hnojení tak není pro období prvního kvetení potřeba. Později je ale vhodné vánoční hvězdu, stejně jako jiné pokojové rostliny, pravidelně přihnojovat

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada