Vřesovec darlejský kvete i pod sněhem: jaké kultivary jsou nejkrásnější a udělají radost přes zimu i na balkoně

Vřesovec darlejský: kříženci vždy vynikají lepšími vlastnostmi

Vřesovec darlejský (Erica x darleyensis) je křížencem vřesovce pleťového a vřesovce nachového a kvete především v zimních měsících, kdy mnoho rostlin spíše ulehlo k zimnímu spánku. Oproti rodičovským rostlinám vytváří tento druh vřesovce kompaktní, stálezelené keříky o výšce asi 40 cm, které jsou bohatě větvené a mají tenké, prutovité, ohebné větvičky, které dobře odolají těžkému sněhu.

Vřesovec kvete v neobvyklou dobu a vynikne i na balkoně

Tento druh vřesovce kvete v neobvyklou dobu, a to od listopadu do dubna, a to často i pod sněhem. Květy jsou malé, zvonkovité a mohou být v barvě bílé, růžové či purpurové. Díky svému bujnějšímu vzrůstu se velmi dobře hodí do nádob a dobře vám poroste třeba na balkoně či terase. Hodí se také do různých květinových aranžmá, kde vynikne mnohem lépe, než ostatní vřesy či vřesovce.

Jak uchovat vřes přes zimu

Jak již bylo řečeno, vřesovec spolu s vřesy (Calluna sp.) vyžadují kyselé pH půdy, takže při výsadbě myslete na přídavek rašeliny, kterou smícháte s běžnou, zahradní zeminou. Není dobré ho vysazovat pouze do rašeliny, protože příliš kyselou půdu moc nemusí, z toho důvodu je třeba smíchat rašelinu se zeminou a trochou písku. Tento druh vřesovce snáší i slabý obsah vápníku v půdě. Miluje slunce a zimy lépe zvládá v oblastech s pravidelnou sněhovou nadílkou. Panuje-li u vás krutý mráz, ocení, když mu kořeny zakryjete chvojím, které ho chrání nejen před vymrznutím, ale také před vysycháním.

Jak ochránit vřesovec na balkoně v nádobě přes zimu

V nádobě jsou jiné podmínky pro rostliny, než ve volné půdě, a proto je důležité se o rostliny postarat. Nádoba totiž rychleji promrzne a rostliny jsou tak vystaveny mrazu více, než v zahradě. Nádoby tedy před zimou chraňte obalením bublinkovou fólií a postavte je na nějakou dřevěnou či polystyrenovou desku. Dbejte na to, aby rostlina měla dostatek vláhy i přes zimu, což ostatně platí i při pěstování ve volné půdě. Ve dnech, kdy nemrzne a není sníh ji tedy pravidelně zalévejte, ale s citem, substrát nesmí být přemokřený.

Nejkrásnější kultivary vřesovce darlejského

Krásné jsou samozřejmě všechny kultivary tohoto druhu vřesovce, nicméně jsou zde i některé, které nějakým způsobem nad ostatními vynikají. Kultivar ´Winter Surprise´ má tmavě zelené listy a tmavě růžové velké květy. Kultivar ´Eva Gold´ či ´Kramer´Rote´ mají květy purpurové a zlatavě bronzové olistění. Krásný je také kultivar ´White Perfection´ s bílými květy a jasně zelenými listy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada