Co dělat, když se vánoční hvězdě nedaří

Zdravou vánoční hvězdu poznáte podle tmavě zelených listů, zářivě barevných listenů a zelenožlutých květních pupenů. Příčinu případných potíží nebo pěstitelského přehmatu rozluštíte nejsnáze podle listů. 

Listy vánoční hvězdy žloutnou a opadávají

Žluté nebo opadávající listy jsou důsledkem poškození kořenového balu. Nejčastějším důvodem je přílišná zálivka. Zatímco s mírným nedostatkem vody se poinsettie dobře vyrovnává, pokud není úplně vyschlý její kořenový bal, přemokření rostlina nesnáší.  

Aby její listy nežloutly, dopřejte poinsettii jen mírnou zálivku a za každou cenu se vyvarujte přelití. Vycházejte z pravidla malého množství odstáté vody jednou za dva až tři dny nebo spodní zálivky do misky jednou týdně. Množství vláhy samozřejmě závisí na velikosti rostliny a také teplotě v místnosti a zvoleném stanovišti. Správný čas na zálivku poznáte podle suché svrchní vrstvy substrátu a lehkého květináče při potěžkání. Pokud poinsettii zalijete více než je potřeba, většinou postačí nechat substrát několik dní vysychat, dokud se rostlina nevzpamatuje. Je-li ale substrát kompletně přemokřený, je jediným řešením vytáhnout rostlinu z květináče, opatrně propláchnout kořenový bal a přesadit vánoční hvězdu do čerstvého substrátu.

Když poinsettii opadávají spodní zelené listy 

Ztrácí-li poinsettie zelené listy, bývá to nejčastěji způsobeno studeným vzduchem nebo průvanem. Ani jedno teplomilné vánoční hvězdě pocházející z Mexika nesvědčí. Teploty pod 12 °C mohou poinsettii trvale poškodit, proto nikdy nekupujte rostlinu, která byla umístěna v průvanu u dveří květinářství nebo dokonce venku. Na cestu z obchodu je nutné rostlinu s ohledem na chladné počasí pořádně zabalit a přepravit ji domů co nejrychleji. 

Další možnou příčinou opadávání listů je tmavé stanoviště. Poinsettie má ráda světlo, proto se doporučuje umístit ji na teplé slunečné místo. V našich zeměpisných šířkách rostlinám neublíží ani přímé sluneční světlo.

Vánoční hvězda se suchými a svěšenými listy 

V místnostech se suchým vzduchem, s vyšší teplotou nebo trvalým osluněním, je třeba o poinsettie více pečovat a dopřát jim přiměřenou zálivku. Jinak se nedostatek vody začne projevovat svěšováním listů. Pro zotavení rostlině většinou postačí trochu vody. Nejúčinnějším způsobem okamžitého zavlažení je vyjmout rostlinu z nádoby a ponořit celý kořenový bal do odstáté vody, dokud si sám nenasaje potřebné množství zálivky. Po vyjmutí z vody nechte rostlinu chvíli odstát, aby mohla přebytečná voda odtéct a vraťte ji zpět do květináče. Suché listy z poinsettie odstraňte. 

Skvrny a hnědé okraje listů poinsettie

Pokud se na listech poinsettie objeví skvrny nebo jí hnědnou okraje listů, lze předpokládat, že rostlina nemá dostatečné množství živin. U právě zakoupených rostlin se to nestává, protože jsou prodávané v substrátech bohatých na živiny i stopové prvky, a další hnojení tak není pro období prvního kvetení potřeba. Později je ale vhodné vánoční hvězdu, stejně jako jiné pokojové rostliny, pravidelně přihnojovat.

Časopis Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada