Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby neopadávala, pěkně zčervenala a vydržela i mnoho let

Vánoční hvězdu po svátcích rozhodně nevyhazujte

Vánoční hvězdu (Euphorbia pulcherrima) nebo také poinsecii či pryšec nádherný asi není třeba nějak zvlášť představovat, většina z nás nikdy neodolá a každý rok si ji zakoupí. Ačkoliv, to není třeba, protože při správné péči si můžete vánoční hvězdu po svátcích ponechat, dobře se o nic postarat, ona mezitím ještě povyroste a příští rok vám opět bude dělat vánoční okrasu vašeho bytu. Péče o vánoční hvězdu není náročná, je ale pár věcí, které pokud nedostane, neodpustí nám to a v lepším případě nepokvete či shodí list, nebo v tom horším odumře.

To, co tolik obdivujeme nejsou květy či listy, ale listeny

Ano, květy poinsecie jsou totiž často opomíjené, jsou žlutozelené, uprostřed rostliny. To, co na ní obdivujeme nejvíce ale nejsou květy či listy, nýbrž barevně zbarvené listeny, a to buď do klasické červené, růžové či bílé barvy. V prodeji jsou pak různě přestříkané listy pomocí sprejů či flitrů, ale to je již často na hranici vkusu.

Životnost rostliny odhadnete již v obchodě: nikdy nekupujte rostliny poblíž vchodu

To, jak dlouho vám vánoční hvězda doma vydrží, záleží sice na mnoha faktorech, které ovlivnit můžete, nicméně velký podíl na míře životaschopnosti má její zdravotní stav přímo v obchodě. Pokud totiž nebude v pořádku již při nákupu, můžete se snažit sebevíc, ale již ji většinou nezachráníte. Vzhledem k tomu, že poinsecie pochází z Mexika, velmi špatně snáší zimu. Z tohoto důvodu se odnaučte kupovat ji někde ve venkovních tržnicích či obchodech, kde je vystavena chladnému počasí. To platí i v obchodě, je-li rostlina umístěna blízko vchodu, kde ji může ofouknout studený vzduch, takovou rostlinu si nekupujte.

Jak poznám, že je vánoční hvězda v pořádku: prozradí ji květní pupeny a substrát

Zdravou rostlinu poznáte snadno, nemá na sobě žádné viditelné poškození, je hustě zelená a má nevyvinuté pučící květy v jejím středu. Důležitá je také vlhkost půdy, substrát nesmí být ani suchý, ani přemokřený, ale pouze vlhký. Z květináče nesmíte cítit hnilobu či plíseň, stejně tak na listech nesmí být žádné, ani sebemenší skvrnky. Takovou rostlinu byste nejspíše stejně doma nezachránili. Rostlinu si vždy nechejte pečlivě zabalit, jen tak ji totiž ochráníte před chladným počasím.

Jak často se má zalévat vánoční hvězda: se závlahou to nepřehánějte

Budete-li vánoční hvězdu přelévat, její barevné listeny ztratí barvu, nebo shodí listy. Bohatě postačí, když ji zalejete trochu tak dvakrát v týdnu. Vodu používejte odstátou, substrát udržujte mírně vlhký. Nemá-li rostlina dostatek živin, začínají hnědnout okraje listů nebo se na nich tvoří různě velké skvrny. To je znamení pro vás, že musíte do zálivky přidat také hnojivo, stačí jednou za měsíc, běžné hnojivo, které používáte pro ostatní pokojové rostliny.

Spolehliví zabijáci vánoční hvězdy: zima a průvan

Jak již bylo řečeno, vánoční hvězda nesnáší zimu, chlad a průvan. Snažte se ji pěstovat při teplotě kolem 20 °C, držte ji dále od topení, protože nemá ráda ani suchý vzduch. Pokud doma máte suchý vzduch, pravidelně ji roste.

Jak se starat o vánoční hvězdu po Vánocích: stačí trocha péče a vydrží mnoho let

Jakmile skončí svátky, rozhodně vánoční hvězdu nevyhazujte. Dejte ji na světlé místo a zhruba během března seřízněte každý výhon tak o 10 cm. Můžete ji přesadit do jiného květináče s novým substrátem a dále se o ni starejte jako o běžné pokojové rostliny. Do zálivky můžete přidat dvakrát do měsíce tekuté hnojivo, díky kterému budou brzy růst nové listy. Koncem září nejpozději začátkem října je přemístěte do tmy, nebo přes ní přehoďte nějakou krabici tak, aby měla tmu alespoň 14 hodin denně. Díky tomu podpoříte proces zbarvení listenů a o Vánocích bude opět krásně zbarvená.

Jak je to s toxicitou vánoční hvězdy? Můžete i oslepnout

Vánoční hvězda, stejně jako ostatní pryšce, roní při poranění bílou tekutinu, tzv. latex, který může na kůži způsobit alergickou reakci. Horší varianta je, pokud by se vám latex dostal do očí, v takovou chvíli musíte oko vypláchnou čistou vodou, stejně tak potřísněnou kůži a v případě očí vyhledat lékaře. Při silném zasažení oka hrozí až oslepnutí.  Při práci s hvězdou, například při jejím množení pomocí řízků, tedy používejte alespoň slabé, gumové rukavice. A jak je to s jedovatostí rostliny? To zase tak hrozné není, odborníci uvádí, že malé dítě by muselo sníst naráz minimálně 50 listů, aby se toxicita projevila.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada