Vanda: nádherná modrá orchidej s neuvěřitelnými květy. Co byste o ní měli vědět, než ji začnete pěstovat

Jak se starat orchidej vandu? Stejně, jako o domácího mazlíčka

Vanda je robustní orchidej s volně visícími kořeny a je nepřehlédnutelná především díky svému modrofialovému velkému květu. Barva květu může být, dle kultivaru i čistě modrá, fialová či různých odstínů těchto barev. Její pěstování v domácích podmínkách je ale mnohem náročnější, než třeba u známého Phalaenopsisu a vaši pozornost bude vyžadovat skoro každý den. Péče o ni by se dala přirovnat k péči o domácího mazlíčka, kterému také musíte věnovat každodenní pozornost. Jakmile pojedete na dovolenou, budete muset najít hodného pečovatele o tuto orchidej, stejně jako to děláte v případě nějakého toho mazlíka.  

Vanda patří mezi ty nejkouzelnější orchideje na světě

Jak pěstovat vandu? Pěstujte ji vbez substrátu

Pro tuto orchidej je vhodnější, pokud ji pěstujete bez substrátu jako prostokořennou nebo pouze upevněnou v mechu či skleněné nádobě. Vanda má silné, dobře se větvící kořeny, které nejsou tolerantní k přemokření, což by se vám mohlo v případě pěstování v substrátu stát. Po zalití potřebují kořeny rychle oschnout, jinak uhnijí.

Rosení ani namočení jim nestačí

U běžně pěstovaných druhů orchidejí bohatě postačí pravidelné rosení a občasné namáčení do kyblíku s vodou, nicméně u vandy je to jinak. Rostliny se musí jednou týdně namočit do odstáté vody a to na několik hodin. Všechny kořeny ponořte do nádoby a nechte vandu důkladně napít. Zhruba jednou za dva týdny pak přidejte do vody speciální hnojivo pro orchideje. Jakmile vandu vykoupete, použijte tuto vodu pro zálivku ostatních orchidejí. Někteří pěstitelé doporučují, ponořit kořeny vandy do malých, plastových ampulek, které zakoupíte v květinářství, čímž jim zajistíte přísun vody. Je dokonce patrné, jak vanda pije, voda v ampulce totiž rychle ubývá. Čas od času ale ampulku z kořenů sundejte, jinak budou kořeny zahnívat.

Zásadní chyby při pěstování mučenky: dejte jí co potřebuje a užijte si její nevšední krásné květy naplno

www.nkz.cz

Základem úspěchu je voda, světlo a vzduch

Pěstování vandy celoročně v bytě není vhodné, protože málokdy jste schopni jí zajistit vhodné podmínky k růstu a kvetení. Proto jsou lepší vytápěné skleníky či zimní zahrady. Vhodné je také, pokud vandu od května do konce září vyletníte právě ve skleníku nebo je můžete zavěsit do koruny zdravého ovocného stromu, či na mírně zastíněnou terasu. Je-li teplo a slunečno, denně je namáčejte v sudu s dešťovkou. Každopádně vanda potřebuje dostatek světla, nejlépe, pokud ji zavěsíte přímo na okno.

Vánočnímu kaktusu opadávají poupata: jak ho pěstovat, aby kvetl co nejdéle. Pozor na tyto chyby

www.nkz.cz

Květy vandy jsou vážně za odměnu

Vanda je druh orchideje, která nedá hned najevo, že se jí něco nelíbí, takže vy celou dobu žijete v domnění, že je vše v pořádku a rostlina je spokojená, protože listy, i když se něco děje, zůstávají dlouho zelené a pevné. Jenže pak najednou u stonku hnědnou a opadávají. V tuto chvíli již vandu nezachráníte. Jestliže se chcete vyvarovat nějakým komplikacím, věnujte pozornost vandě už při nákupu. Důležité jsou hlavně kořeny, které musí být silné, nevysušené a měly by být ve větším počtu. Listy musí být pevné a svěže zelené. Vandu nekupujte v běžných hobbymarketech, kde bývají ve špatné kvalitě a ještě za šílenou cenu. Raději se pro ni vypravte na nějakou výstavu, kde je prodávají sami pěstitelé, kteří vám rovnou poradí, jak se k ní máte chovat.

Jak již bylo řečeno, vanda zrovna není ideální orchidejí pro začátečníky, ale pokud jí budete věnovat opravdu dostatek pozornosti, odmění vás svými neuvěřitelnými květy.

Co potřebuje vánoční hvězda, aby neopadávala a pěkně zčervenala: jednu věc vám nikdy neodpustí

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada