Nápady na vánoční dekoraci štědrovečerního stolu: vyzkoušejte rustikální nebo skandinávský styl a budete za hvězdu

Na výzdobu štědrovečerního stolu je sice ještě pár dnů čas, ale již teď byste měli přemýšlet o tom, jakým způsobem štědrovečerní tabuli v den „D“ ozdobíte, jaké barvy prostírání a ubrusu budete mít, co dáte doprostřed stolu, atd. Jsou totiž dekorace, které na stůl, na Štědrý den, rozhodně nepatří.

1. Vánoční svícen: nezapomeňte na eukalyptus

Tradiční vánoční dekorací na štědrovečerní tabuli je rozhodně svícen, protože svíčky zde musí být zastoupeny vždy. Výrobu vánočního svícnu jsme vám na našich stránkách již připomněli, takže není důvod, proč byste ho měli kupovat a utrácet za to často šílené peníze. Vánoční svícen je nejčastěji vyroben ze živé chvoje, přičemž se využívá svěží a příjemné vůně jehličí. Vhodnými druhy jsou všechny jehličnany, kromě smrku, krásná je jedle, cypřiš, ale i thuje. Máte-li možnost, vždy do svícnu zakomponujte větvičku eukalyptu, díky teplu ze svíčky se totiž uvolní jeho nádherná vůně a provoní vám celý byt. Co se týče dekorací a barev, použijte to, co se líbí hlavně vám a nehleďte na to, že někdo někde vyhlásil, že barva letošního roku je taková či maková. Je to váš svícen, takže si ho vyzdobte dle vaší fantazie.

2. Adventní věnec s Kristovou svící

Již několikrát jsme upozorňovali na to, že na štědrovečerní tabuli nepatří klasický adventní věnec se čtyřmi svíčkami. V takovém případě ho nahrazuje právě svícen. Nicméně, máte-li svíček na adventním věnci pět, přičemž pátá svíce se nazývá svíce Kristova, v tom případě ho můžete dát doprostřed slavnostní tabule a zapálit všech pět svíček naráz.

3. Tradiční pokojová rostlina: není to pouze vánoční hvězda

Máte-li malý stůl či nedostatek místa, stačí, když doprostřed stolu hezky naaranžujete nějakou tradiční, vánoční pokojovou rostlinu. Nejvíce se nabízí vánoční hvězda, kterou můžete položit třeba do nějakého proutěného košíku či dekorativní misky a vše ještě dozdobit větvičkami, skleněnými kouličkami, jmelím, atd. Kromě vánoční hvězdy ale stejnou službu udělá také vánoční kaktus, čemeřice, brambořík či azalka. Pokud se rozhodnete, že sem umístíte rostlinu, nezapomeňte ji pravidelně zalévat a to tak, abyste si neponičili okolní prostírání.

4. Vánoční aranžmá ze živých rostlin: pozor na ovoce

Sváteční atmosféra si žádá často okázalejší výzdobu, takže se nebojte vytvořit si jednoduché aranžmá ze živých rostlin. Postačí vám k tomu nějaká miska, zelená aranžovací hmota, kterou necháte nasáknout vodou, chvojí nebo i zeleň, kterou zakoupíte v květinářství a živé květy. Důležité je, abyste stonky květin vždy seřízli šikmým řezem, pouze u chryzantém se stonky zalamují, jen tak se květiny dostatečně zásobí vodou. I zde využijete aromatický eukalyptus a pár vánočních dekorací v podobě kouliček, zvonečků, mašlí či šišek. Aby vám aranžmá vydrželo co nejdéle, hmotu pravidelně kontrolujte prstem a v případě, že je suchá, dolijte opatrně trochu vody. A dobrá rada zní: nikdy neumisťujte aranžmá s květinami do blízkosti mísy s ovocem, jinak vám květy dlouho nevydrží. Z ovoce totiž uniká plynný fytohormon etylen, který způsobuje stárnutí květů.

5. Girlanda nikdy neurazí

Ano, i na štědrovečerní stůl využijete girlandu. Záleží, jak velký máte stůl, může být jen krátká, pouze uprostřed stolu, nebo i delší přes celou délku stolu. Girlanda se i zde vyrábí z chvojí, stálezelených rostlin či eukalyptu a dle vlastní fantazie ji dozdobíte.

V případě minimalistické vánoční tabule postačí, když doprostřed stolu dáte pár větviček z jehličnanů a doplníte jednoduchým svícnem či samostatnou svíčkou.

Štědrovečerní výzdoba tabule ve skandinávském stylu: hygge se samozřejmě týká i Vánoc

Pokud chcete letos trochu zazářit nebo jen zkusit něco netradičního, vyzkoušejte vzdušný skandinávský styl. Ve Skandinávii jsou mistři v minimalismu a přesto vše vypadá skvěle, odtud pochází také známý styl hygge, který si získal oblibu po celém světě a díky němuž je mnoho lidí mnohem šťastnější. Na stůl není ani třeba žádný ubrus a pokud ano, měl by být pouze hladký bílý či šedý. Nejlépe ale tento styl vynikne na dřevěném stole bez ubrusu. Doprostřed stolu naaranžujte větvičky eukalyptu, šišky, pár jedlových větviček, a to celé podtrhněte svíčkami. To nejdůležitější ale není na stole, nýbrž nad stolem. Od stropu se totiž zavěsí jednoduchá holá větev, která se ozdobí světelným řetězem a skleněnými koulemi. A pokud chcete skandinávský styl dotáhnout k úplné dokonalosti, na židle položte kožešinu.

Rustikální vánoční tabule je jednoduchost sama

V jednoduchosti je krása, a to platí také u rustikálního stylu. Doprostřed stolu položte jutový běhoun či materiál jutě podobný alespoň barvou a pod jednotlivé talíře se kromě rybí šupiny pokládá kůra ze stromů. Samotné talíře se pak zdobí svazečkem chvojí s kořením (nesmí chybět skořice), které jsou svázány červenou látkovou stuhou. Stejné svazečky pak můžete poklást i po celém stole. Abychom podpořili slavnostní atmosféru, umístěte doprostřed stolu výrazné stříbrné svícny.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada