Mgr. Jarmila Podhorná nás pozvala na návštěvu do svých voňavých bylinných zahrad

Paní Jarmila Podhorná je milovnice přírody a léčivých rostlin, profesí učitelka, která před mnoha lety začala studovat a získávat informace v oblasti lidského organismu i alternativní medicíny. Její příběh začal realizací malé zahrady, která se postupně rozrostla do několika zahrad, ve kterých se nyní pěstují byliny, keře i stromy.  Na počátku bylo přání pomáhat lidem a zlepšovat jejich zdravotní stav. Zajímavostí je zahrada pro pupeny, ve které jsou v keřovité podobě stromy, které slouží k získávání pupenů. Zároveň je takovým světovým unikátem. Další zahrady jsou ukázkové, kde jsou byliny rostoucí u nás, ale i z oblasti Dálného východu. Zahrady též slouží ke studiu a odpočinku.

Jak to celé začalo

Paní Jarmilo, co vás přivedlo k zájmu o bylinky a léčitelství, byla jste učitelkou na základní škole, řekněte nám, jak začal váš příběh?

Celý život mě zajímalo vše, co by mohlo pomoci udržet dobrý zdravotní stav. Během učitelské praxe jsem sledovala spojitost zdravotních a výukových problémů, dělala jsem si z pozorování závěry. Hledala jsem také cestu, jak od těchto problémů pomoci. Jelikož jsem měla vystudované přírodní vědy, zaujala mě pomoc prostřednictvím bylinek a jak s jejich pomocí zlepšit zdravotní stav.

Jak jste začala s pěstováním bylin a co vás vedlo k vytvoření první zahrady?

Jelikož v té době, kdy jsem začala, bylo na trhu málo prostředků z alternativní medicíny, začala jsem zkoušet vyrábět a zjišťovat účinky jednotlivých bylin na lidský organismus. Nejprve jsem byliny získávala v přírodě a malé zahrádce u domu, později jsem zahrady rozšiřovala.
 

Paní Jarmilo, jak začaly vaše první pokusy se zpracováním bylinek?

Začínala jsem velmi skromně, ve sklepě našeho domu. Tam jsem zpracovávala první bylinky a vyráběla tinktury. Mým přáním vždy bylo pomoci lidem k lepšímu zdraví, a tak jsem postupně rozšiřovala své znalosti i výrobu. Tam jsem také začala jako první vyrábět gemmoterapeutika – výtažky z pupenů, které mají nejen léčivé, ale i regenerační účinky.

Byliny tuzemské i cizokrajné

Pěstujete byliny, které nejsou typické pro české klimatické podmínky. Jak se tyto rostliny adaptovaly na vaši zahradu a jak o ně pečujete, abyste je úspěšně pěstovala?

Ano, máme i byliny, které nejsou pro pěstování v Česku typické. Adaptace těchto rostlin na naše podmínky vyžadovala pečlivý výběr vhodného místa v zahradě a často i úpravu půdy, aby co nejvíce odpovídala přirozeným požadavkům pro pěstování těchto bylin. Zásadní je také zajistit bylinám optimální zálivku a ochranu před extrémními výkyvy počasí. Díky těmto opatřením se nám daří tyto byliny pěstovat i rozmnožovat v našich podmínkách. Neustále se učíme a přizpůsobujeme se podmínkám pěstování tak, aby rostliny nejen přežily, ale i prospívaly. Na ukázkové zahradě máme i rostliny původu východoasijského, jejichž sazenice i semena jsem získala od pana prof. Pavla Valíčka, který je k nám do České republiky získal z Dálného východu.

Jaké bylinky si můžete vypěstovat doma

Co byste doporučila čtenářům, kteří by chtěli začít pěstovat bylinky doma? Jaké druhy bylinek?

Začněte s jednoduchými bylinkami, které snadno rostou i v květináči na balkoně. Ideální pro začátečníky jsou bylinky:

Máta - ulevuje od nadýmání, plynatosti a nevolnosti, osvěžuje dech. Může zmírnit bolesti hlavy a migrény. Uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při nachlazení. Má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Máta je vynikající na výrobu nápojů (mátový čaj, smoothie, limonády, …). Používá se do salátů, omáček, marinád, je vhodná jako koření. Přidává se do zmrzliny i dezertů.

Bazalka – se používá především v kuchyni jako aromatická bylina, která dodává pokrmům svěží chuť a vůni. Je oblíbená v italské kuchyni, kde se používá do těstovin, omáček, pizz a salátů, ale také v thajských pokrmech. Bazalka má také léčivé účinky. Pomáhá při trávení, ulevuje od stresu a může působit jako antioxidant. Využívá se v kosmetice, například v mastích nebo olejích, díky svým zklidňujícím a antiseptickým vlastnostem.

Pažitka –  bylina, která se často používá v kuchyni. Je ideální do salátů, polévek, salátů a jako ozdoba na různá jídla. Pažitka se také hodí k přípravě bylinkových másel nebo pomazánek. Pažitka obsahuje vitamíny a minerály, které podporují imunitu a trávení.

Důležité je také věnovat rostlinám péči a lásku, rostou pak mnohem lépe a jejich účinky jsou silnější.

Recepty z bylinek

Máte oblíbené bylinky, které ráda používáte při vaření? A doporučíte nám některý z vašich receptů?

Ano, bylinky jsou nedílnou součástí mé kuchyně. Ráda používám například tymián, rozmarýn nebo mátu, které nejen zlepšují chuť, ale i podporují trávení a přispívají k harmonii lidského organismu.

Mátový salát:

  • 30 lístků máty peprné, 20 jahod
  • ½ cukrového melounu
  • 3x nektarinka
  • na zálivku 1 dcl vody
  • 2 hřebíčky
  • šťáva ze 2 pomerančů
  • kousek skořicové kůry a 50 g cukru
  • 1x bílý jogurt  

Připravíme si zálivku z vody, hřebíčku, pomerančové šťávy, skořice a cukru. Uvedeme do varu, necháme vařit 3 minuty a odstavíme. Ovoce nakrájíme na kousky, promícháme s mátou a zalijeme zálivkou. Chlazené podáváme s jogurtem. Mátový salát je velice vhodný pro ty, kteří trpí zažívacími potížemi.

Likér z černého rybízu:

  • 350 g rybízu
  • 2 hřebíčky
  • 4 celé skořice
  • ½ l vody
  • 400 g cukru
  • 1 l slivovice 

Rybíz rozmačkáme, přidáme hřebíčky, skořici a zalijeme vodou svařenou s cukrem a slivovicí. Dáme na 3 týdny do chladu. Potom lijeme do lahví. Užíváme po lžičkách.

/Recepty z knihy Recepty z domácí lékárny, Alena Doležalová a MUDr. Lucie Schmiedová/

 

Jaké byliny užívat při borelióze

Vzhledem k tomu, že je období prázdnin a dovolených, kdy se více pohybujeme v přírodě a hrozí riziko nakažení klíšťaty, mohla byste doporučit byliny, které pomáhají léčit následky spojené s boreliózou?

Před klíšťaty je třeba se chránit, jak se dá, třeba i repelenty. Pokud je problém vzniklé boreliózy, je třeba pomoci organismu přírodní cestou. Takovým hlavním prostředkem pomoci je užívání topolu a štětky. Dále je třeba se zaměřit i na vzniklé následky boreliózy – únavu, bolesti. I v těchto případech nám může příroda pomoci.

Osobní setkání a přednášky

Paní Jarmilo, jste známá tím, že se stále potkáváte s veřejností v rámci vašich přednášek, kde v diskuzích odpovídáte na všechny jejich dotazy. Kde se s Vámi naši čtenáři mohou osobně potkat?

Kontakt se čtenáři a uživateli bylin máme telefonicky, po emailu a při přednáškách. V současné době mohou lidé vyslechnout přednášky spojené s prohlídkou zahrad, které je ale potřeba dopředu objednat a jsou pro větší skupiny. Takové nejbližší objednané přednášky jsou 10. září v Letovicích nebo 12. září v Českých Budějovicích. Velká celorepubliková akce bude Excelentní žena v Plzni 19. října a další.

Případné dotazy mi mohou čtenáři zaslat prostřednictvím: [email protected]

Paní Jarmilo, chcete čtenářům něco sdělit? 

Milí čtenáři internetového magazínu Naše krásná zahrada, přeji vám především pevné zdraví a v rámci dnešní uspěchané doby, abyste v sobě nacházeli pohodu a klid, které jsou nastaveným zrcadlem vašeho zdraví. Pokud navštívíte městečko Brodek u Konice, jste srdečně zváni do naší zahrady.

Milá paní Jarmilo Podhorná, děkujeme vám za laskavé přijetí a otevření dveří do vašich zahrad. Vážíme si času, který jste věnovala rozhovoru i nadšení s posláním pomáhat lidem k lepšímu zdraví. I my vám přejme pevné zdraví a energii, abyste dál mohla rozdávat naději všem, kteří ji potřebují.

Zdroj: autorský text Romany Prokopové

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada