Už teď se můžete pustit do výsevu první rané zeleniny a salátů. A to dokonce i když nemáte na zahradě skleník či pařeniště

Jakmile místo v záhonu uvolní zimní pórek a růžičková kapusta a v zahradních centrech se objeví první barevné sáčky se semeny, dostane člověk chuť hned se pustit do díla. Ve skleníku a pařeništi časnému výsevu naštěstí nic nebrání. Pokud je ale k dispozici nemáte, nezoufejte. Sklizeň dokážete urychlit o několik týdnů i jiným způsobem.  

Ochranu nabídne textilie

Před mrazem pak semínka odolných druhů zeleniny ochrání dvojitá netkaná textilie či fólie. V oblastech, kde ještě hrozí příchod pozdních mrazíků, se doporučuje zakrytí zdvojenou vrstvou. Zahradní netkané textilie jsou vyrobeny z jemných plastových vláken odolných vůči povětrnostním vlivům. Pásy textilie natáhněte přes záhon a po stranách zatižte kameny anebo menšími sáčky s pískem. Bez obav tak můžete být, dokud teploty neklesnou pod –7 °C. Během dnů s mírnějším průběhem počasí byste měli zakrytí vždy během poledne sejmout, aby se záhon dobře provětral.

Pokud budete sít semínka do volné půdy, počítejte s tím, že musí být záhony připraveny s předstihem. Půdu prokypřete rycími vidlemi nebo kultivátorem. Přitom do půdy zapracujte i trochu vyzrálého kompostu. Semena pak najdou optimální podmínky ke klíčení jen v oschlé, jemně drobtovité půdě. Čím rychleji prorazí křehké klíčky povrch půdy, tím menší hrozí nebezpečí, že se stanou obětí hnilob a škůdců přežívajících v zemi.

Které druhy zeleniny vysadit?

Textilie ochrání například první saláty, ředkvičky a kedlubny. S chladem se spolehlivě vypořádají kořenové a naťové petržele, bob a také hrách cukrový i setý. Klíčí při teplotě půdy okolo 5 °C a využívají vláhu nastřádanou v zemi během zimy. Časně zjara navíc rostliny nasazují bohatě na květ a tvoří více lusků. A ještě jedna výhoda. Časný výsev je vynikající prevencí před napadením rostlin mšicí makovou a obalečem hrachovým. Také další škůdci, jako květilka a pochmurnatka mrkvová, vylézají ze svých zimních úkrytů teprve za teplejšího počasí. Časným výsevem tak před nimi získáte náskok.

Předpěstujte si sadbu

Pokud se přeci jen obáváte vysít semínka přímo na záhon, ale vaše srdce pěstitele už nedočkavě volá po akci, předpěstujte si semínka doma. Předpěstovávat můžeme rajčata, papriky, lilky, nesmíme zapomenout na rané saláty, některé druhy cibule a celer. Je čas i na košťálovou zeleninu, jako je kedlubna, brokolice a květák.

 

Časopis Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada