Jak zachránit vytáhlé sazenice: dodržte pár zásad a zachráníte si sadbu. Důležitá je teplota i světlo

Pojďme se na cestu za záchranou vašich vytáhlých sazenic vydat spolu. Stačí jen změnit podmínky, ve kterých je máte, a vše se může zase v dobré obrátit.

 

Sazenice rozesaďte

Vytahování sazenic za světlem může mít několik důvodů. Ty nejčastější jsou tři: nedostatek světla, moc velké teplo, které je doslova vyhání ze sadbovačů, a příliš hustý výsev, kdy si rostliny vzájemně stíní a každá se snaží předehnat ostatní, aby se dostala k trochu většímu množství světla.

V prvním kroku je proto vyjednoťte a každou z nich zasaďte zvlášť. Veškerou zeleninu můžete v substrátu “utopit” až pod spodní lístky, výjimkou jsou druhy zeleniny, co dělají bulvy (takže např. celery nebo kedlubny). Ty je potřeba přesadit mělčeji.

Přestěhujte sazenice do chladu

Žili jste doteď v představě, že sazenice potřebují teplo? To je a není pravda. Než semínka naklíčí, opravdu většina z nich potřebuje teplo, takové papriky nebo lilky dokonce skoro horko (ideální teplota je pro ně mezi 25 a 30 °C). Jakmile ale vykoukne nad zem první kousek zeleně, je potřeba rostliny přestěhovat do chladu. To růst zpomalí a tím i vytahování za světlem. 

Jakmile tedy vytažené sazenice rozesadíte, buď stáhněte teplotu v místnosti anebo je přestěhujte někam, kde je mezi 15 a 20 °C. To se týká i teplomilné zeleniny. Pokud je jediným místem, které máte pro sazenice k dispozici, okenní parapet, rozhodně pod ním vypněte topení.

 

Dopřejte jim maximum světla

O světle se hodně mluví, ale hůř se zajistí. Zvlášť když venku ještě vládne zima a všude je tak šedivo, že z toho máme deprese i my lidé. Pro sazenice tedy najděte vždy to nejsvětlejší místo, co máte k dispozici, většinou to bývá jižní nebo jihozápadní parapet, a v případě potřeby jim buď dosvěcujte nebo k nim postavte podomácku vyrobenou odrazovou desku z alobalu. Stačí obalit tvrdší kartonovou desku alobalovou folií a postavit ji k sazenicím tak, aby na ně odrážela světlo z okna (sazenice tedy budou umístěné mezi oknem a odrazovou deskou.

Při umístění na okenním parapetu, zvlášť jižním, je potřeba hlídat intenzitu slunečního svitu. Teď to sice ještě není aktuální, ale březnové sluníčko už umí pěkně pálit, okenní tabule pak poslouží jako lupa a listy sazenic se snadno popálí. Pokud taková situace hrozí, buď sazenice z parapetu na inkriminovanou dobu sundejte nebo mezi ně a okno postavte jakoukoliv bariéru.

 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada