Křen selský a jeho léčivé a antibiotické účinky

Křen selský (Armoracia rusticana) obsahuje totiž mj. glykosid, který se při porušení pletiv (např. při strouhání křenu) štěpí na látky s fytoncidními účinky (fungují jako rostlinná antibiotika). Ty působí preventivně proti bakteriálním, ale i některým virovým nebo houbovým nemocem.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Obsah vitaminu C v křenu

Navíc se křen vyznačuje i významným množstvím vitaminu C – obsahuje ho dvakrát více než citron. Při zpracování křenu v kuchyni dochází ale rychle k jeho ztrátám, připravujte jej proto vždy bezprostředně před jídlem. 

Křen rovněž povzbuzuje chuť k jídlu, napomáhá trávení a usnadňuje odkašlávání. Používá se v čerstvém stavu nebo konzervovaný, a to vnitřně i zevně. 

Křen selský a jeho zevní využití

Pozor ale, při požití větších dávek může křen vyvolat překrvení žaludeční stěny. V minulosti se toho využívalo při zevním použití, zejména v obkladech na revmatické klouby – bolestivé místo se během půl hodiny silně prokrvilo a bolesti ustoupily. Přikládaly se buď placky připravené z křenu, mouky a tuku (v poměru 1:5:1), nebo čerstvé listy křenu. U citlivých osob mohou ale při déle trvajícím přiložení vznikat puchýře

Fytoncidní účinky křenu při zavařování

Schopnost křenu omezovat mikrobiální množení se využívá (nebo využívala) i při zavařování potravin. Plátky křenu se přidávaly např. k nakládaným okurkám a červené řepě nebo se křen mísil se strouhanými jablky, aby déle vydržela. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada