Trvalkou roku 2020 je vyhlášena amsonie

Rod Amsonia zahrnuje 20 druhů, které až na výjimky pocházejí z luk a pasek Severní Ameriky. Do zahrad proniklo jen několik druhů, k nimž patří zejména ty trsnatě rostoucí, které mohou po letech dorůst až do výšky jednoho metru. Amsonie vyniknou v trvalkových i smíšených záhonech, kde vytvoří pozadí pro nižší a později kvetoucí trvalky, a uplatní se i v kombinaci s okrasnými travinami.  

Keříky s modrými květy 

Amsonie jsou nižší až středně vzrůstné trvalky, které vzhledem připomínají menší keříky. Z jejich oddenků vyrůstají na jaře trsy přímých stonků hustě porostlých listy. Začátkem léta se na vrcholech ston rozvíjejí modré květy, které se podobají hvězdám. Však se také amsoniím v angličtině říká Blue Star Flower. Barva květů se podle druhu pohybuje od nebesky modré přes levandulovou až po kovově modrou. 

Skromné a univerzální 

Amsoniím vyhovuje plné slunce nebo světlý polostín a ani na půdu nejsou nijak náročné. Nejpěstovanější amsonie A. tabernaemontana zvládne vlhčí stanoviště, amsonie Hubrichtova (A. hubrichtiii) zase sušší půdu. Po odkvětu se doporučuje amsonie seříznout asi o třetinu, aby se zbytečně nerozklesávaly. Rostliny se množí výsevem nebo bylinnými řízky, jsou mrazuvzdorné a nepotřebují zimní ochranu.

Nejvýznamnější druhy 

Zmíněná A. tabernaemontana dorůstá do výšky 80 až 90 cm a vyznačuje se širšími kopinatými listy (úzkolistý typ se označuje jako varieta salicifolia). Její květy mají kovově modrou barvu a rostlina se na podzim barví do zlatožluta. K tomuto druhu patří i odrůda 'Blue Ice' s tmavě modrými květy a výškou 40 cm. Podobnými druhy jsou amsonie A. ilustris (se zářivě zelenými listy), A. ciliata (s úzkými listy) a A. ludoviciana, které se liší hlavně šířkou listů a celkovou výškou rostlin. 

Druhým poměrně často pěstovaným druhem je výše uvedená amsonie Hubrichtova, pro niž je typické jemné až čárkovité olistění a výrazné trsy, které vyniknou zvláště na podzim, kdy se zbarví do žluta. Evropským zástupcem amsonií je A. orientalis (dříve samostatný rod Rhazya) dorůstající do 40 cm. 

Zdroj: pereny.org 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada