Pryšec dodá zahradě svěží barvy

Listeny pryšce mnohobarvého (Euphorbia polychroma) mají ale odlišnou barvuzářivě žlutozelenou. Vyrůstají od dubna a na rostlině vydrží až dva měsíce. V tu dobu je pryšec nepřehlédnutelný. Dorůstá do 40 cm a jeho lodyha a listy jsou jemně plstnaté. Pravé květy jsou nenápadné a sdružené do květenství zvaného cyathium.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Nároky a uplatnění pryšce

Rostlina pochází ze skal a stepí jihovýchodní Evropy, z čehož plynou i požadavky na místo výsadby. Pryšec uvítá slunce, příp. lehký stín a propustnou půdu. Snáší i přísušky a spolehlivě přezimuje. V zimě beze sněhu ho však chraňte chvojím nebo mulčem z listí. Hodí se do smíšených výsadeb nebo skalek. Jeho výraznou barvu je možné použít do míst, která chcete prosvětlit. 

Řez pryšce a dráždivý latex

Pryšec nepotřebuje žádnou péči. Jen po odkvětu je nezbytné každou lodyhu u země zastřihnout tzv. na babku, do podzimu rostlina zase obroste. Řez je nutný i zjara, kde se odstraňují loňské stonky a rostlina se nechá znovu narašit. Při řezu si ale dejte pozor – pryšec při poranění pouští dráždivé mléko (latex), které může být pro někoho alergenní 

Pakmín větší: léčivá rostlina pro záhony i kytice

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada