Odkvetlé laty předurčují ruj jako solitéru

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) je nejen atraktivní, ale i zajímavý opadavý keř. Dorůstá zpravidla do výšky tří až čtyř metrů, někdy více. Je rozložitý, v dospělostí více široký než vysoký. Typické jsou pro něj obvejčité listy s dlouhými řapíky. Původní druh má sytě zelené listy, které se na podzim zbarvují do žluté, oranžové nebo červené barvy (takže vypadají, že hoří), ale existují i kultivary s listy červenými po celou sezonu. Listy po rozemnutí mírně voní. Květy jsou drobné a nevýrazné (na pozadí červených listů ale vyniknou). Největší ozdobou ruje jsou však ochmýřené "vlasaté" laty (paruky), které vznikají po jejím odkvětu. 

Ruj vypadá jako ochmýřená vlasatice

Ruj vlasatá rozkvétá obvykle v červnu. Samotné květy jsou malé (asi 3 mm velké), žlutozelené, dlouze stopkaté a většinou neplodné. Uspořádané jsou do lat, které mohou měřit i 30 cm. V plody (peckovice) dozrává jen malé množství květů, ostatní opadají. Na ruji však zůstávají jejich dlouhé stopky, které následně obrostou dlouhými jemnými chloupky stříbřité nebo růžové barvy. Těmi obrostou i stopky plodů. Celé plodenství pak tudíž vypadá jako ochmýřený oblak. Po dozrání plodů se část plodenství odlomí a pomáhá při šíření semen. 

Jak pěstovat ruj vlasatou

Ruj má ráda slunná místa a propustnou (nezamokřenou) půdu (v ideální případě vápenatou, ale není to podmínkou) s průměrným obsahem živin. Dobře snáší sucho a je mrazuvzdorná (po případném namrznutí dobře obrůstá). Botanické druhy se množí semeny, kultivary nejlépe hřížením. 

Prvních pár let po výsadbě se doporučuje ruji pravidelně zjara zkracovat příliš dlouhé výhony z předchozího roku (i o metr), aby se rozvětvily a bohatě obrostly. Dospělé rostliny výraznější řez nesnášejí, což se samozřejmě nevztahuje na nemocné nebo suché větve. 

Ruj vlasatá a možné alergie

Ruj vlasatá obsahuje třísloviny, které mohou u citlivých osob způsobit podráždění kůže či puchýře. Jedovatost je však poměrně nízká. 

Zvláštností ruje je i její dřevo, které je žluté, lehké a měkké... využívá se truhlářství, řezbářství, při výrobě šperků, vytváření intarzií apod. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada