Jak vybrat zahradní osvětlení

Jak plánovat osvětlení v zahradě?

Osvětlení používaná do zahrad se obecně dělí na funkční a atmosférická. Funkční vybíráme z praktických důvodů – co a kde potřebujeme nasvítit pro bezpečný a pohodlný pohyb po zahradě. Atmosférická akcentují určitý prvek – kmen stromu, umělecké dílo, vodní hladinu. Jejich funkceje naprosto zřejmá, mají zahradě dodat hloubku a magickou večerní náladu. 

Jak světla v zahradě rozmístit?

Nejdřív přemýšlejte, kudy potřebujete chodit každý den a za každého počasí. Chodíte pozdě večer pro dříví do krbu? Brzy ráno vstáváte a z kůlny berete vodítko a žrádlo pro psa? Sem potřebujete světla určitě. Pak se zamyslete, kterou část zahrady máte výjimečně rádi a kvůli brzké tmě si ji tolik neužíváte. Při plánování berte také v úvahu přítomnost veřejného osvětlení. V zahradě pod pouliční lampou patrně nebudete orientační osvětlení potřebovat. Ohled berte i na sousedy, svítidla by neměla být nasměrovaná do jejich oken. 

Noční nasvícení zahrady
Info ikona

Atmosférická světla akcentují určitý prvek, např. umělecké dílo nebo vodní hladinu.

Foto: Atelier Flera

Jaká vybrat do zahrady stínidla a jaké zdroje?

Ideální je plánovat osvětlení exteriéru současně s osvětlením interiéru. Je dobré přemýšlet nad jeho fungováním v návaznosti na fungování domu a vhodně zvolit jak ovládací prvky, tak umístění samotných svítidel. Obvykle plánujeme dva až pět okruhů. Na světelných zdrojích do zahrady nešetřete. Naše zkušenost je taková, že světla z hobbymarketů za pár stovek bohužel po uplynutí dvouleté záruky často zlobí. Nedoporučuji solární lampy, jejichž světlo působí chladně, dejte přednost zdrojům s teplým tónem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada