Čistec vlnatý: trvalka do sucha

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) pochází z Kavkazu a řadí se mezi hluchavkovité rostliny. Však má také podobnou stavbu těla a vzhled jako hluchavka nebo sápa. Čím se od nich ale liší, je povrch listů, které pokrývají bílé chloupky. Jejich funkcí je chránit rostlinu před nadměrným sluncem, vysušení větrem, nízkými teplotami a škůdci. Listy mají díky nim šedozelený až stříbřitý nádech, jsou hebké na dotek a tvarem vypadají jako ouška jehňat nebo malých zajíců. I proto se jim tak někdy přezdívá.

Škornice: atraktivní listy i květy do stínu

Plstnaté listy čistce vlnatého (Stachys byzantina)
Info ikona

Mladé listy čistce vlnatého (Stachys byzantina) připomínají hebká jehněčí, zaječí nebo dokonci oslí ouška. Rostlině se proto často přezdívá „oslí ouško“ apod.

Foto: Shutterstock

Čistec je u hmyzu oblíbený 

V květnu z přízemních listů vyrůstají až půl metru vysoké stonky, na nichž od června až do srpna vykvétají drobné růžovofialové květy. Ačkoli poutá čistec poutá pozornost především listy, jeho nenápadné nektarodárné květy hojně navštěvují motýli, včely i čmeláci. Některé druhy hmyzu využívají ale i jeho listy. Oblíbené jsou u berušek, které mezi nimi přezimují, nebo některých včel samotářek. Ty zase používají chloupky z povrchu listů při stavbě dutinek, do nichž kladou vajíčka.

Které medonosné rostliny vysadit na suchá místa

Uplatnění čistce na zahradě 

Rostlina má ráda sušší slunná místa, takže je ideální rostlinou pro skalky, suché zídky a štěrkové záhony, kde pěkně vynikne v zapojeném porostu trvalek. Využití najde ale i v květinových záhonech, do nichž se vysazuje jako lem, hezky vypadá i pod růžemi. Často se vysazuje také jako půdopokryvná rostlina, která se rychle rozrůstá a brání šíření plevelů. Půda vyhovuje čistci jakákoli propustná, nejlépe mírně zásaditá, ale není to podmínkou. Žádnou mimořádnou závlahu nepotřebuje. 

Péče o čistec během roku  

Čistec vlnatý se vysazuje na jaře a na podzim. Po zimě je nutné mu odstranit poškozené a uschlé listy a rostlinu zastřihnout. Nemusíte se bát, brzy zase obroste. Trsy čistce v zapojeném porostu je také dobré jednou za tři roky rozdělit, aby si rostliny udržely svou kondici. Kromě dělení se čistec množí i semeny – sám se přesévá.

Dymnivka je křehká trvalka do stínu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada