Vysazujte hlízy jiřinek

Čím dříve hlízy jiřinek, ale i dalších teplomilných druhů vysadíte, tím dříve se objeví jejich květy. Měli byste mít však k dispozici místo, kde nemrzne skleník nebo zimní zahradu.

Hlízy jiřinek
Info ikona

Dopřejte hlízám před výsadbou vodní lázeň, usnadní jim start do nové sezony. Při sázení použijte čerstvý substrát – bude bez semen plevelů a zárodků chorob.

Foto: Shutterstock

Probírka jiřinový hlíz a vodní lázeň 

Hlízy jiřin nejprve přeberte a pečlivě zkontrolujte. Pokud u jiřinek, dosen nebo mečíků objevíte nahnilá či plesnivá místa, nevysazujte je, ale rovnou vyhoďte. Lehce scvrklý povrch není na závadu. Je pouze důsledkem nedostatku vody, který hlízy rychle vyrovnají, když je před vysazením na dvě až tři hodiny ponoříte do vody s teplotou nad 15 °C. Hlízy ve vodní lázni lehce nabobtnají a probudí se i jejich spící pupeny. Velké exempláře můžete rozdělit a počet rostlin tak zmnožit.

Výsadba jiřin a citlivá zálivka 

Vysazujte do čerstvého substrátu pro balkonové rostliny s přídavkem hnojiva. Zahradní půda totiž obsahuje semena plevelů a zpravidla i zárodky nežádoucích chorob. Zpočátku zalévejte jen tolik a v takových intervalech, abyste udrželi substrát jen lehce vlhký. S přibývajícími listy dávky vody postupně zvyšujte. V polovině května, po zmrzlých mužích, přesuňte nádoby s letními květinami pod širé nebe. Můžete začít také s přihnojováním, ale nezapomeňte, že jiřinky jsou v přijímání živin zdrženlivější než jiné rostliny. Pokud jim dopřejete hodně dusíku, dočkáte se spousty listů a mála květů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada