REKLAMA
REKLAMA

Které kapradiny vybrat do hajních zahrad

REKLAMA
REKLAMA

Kapradiny patří k rostlinám z okrajů lesů, luk i hájů, a podle toho byste jim měli vybírat stanoviště. Většina z nich uvítá klidné a před větrem chráněné místo, polostín a vlhkou půdu. Příhodná je i blízkost vodního prvku kvůli vyšší vzdušné vlhkosti. Některé z kapradin zvládnou sice i slunná místa, přemíru slunce musí ale kompenzovat dostatek vláhy a vlhké mikroklima. Jiné druhy mohou zase růst jako stínomilné. 

Na co myslet před výsadbou 

Počítejte s tím, že kapradiny mohou (podle druhu) tvořit velké trsy připomínající lesní podrost. Vzdálenost mezi nimi tudíž volte podle velikosti, do které v dospělosti dorostou. Dostatek prostoru potřebují tyto rostliny také proto, že jedině tak vyniknou jejich dekorativní listy. 

Zahradní architekti doporučují vysadit od jedno druhu vždy více rostlin. S počtem různých kapradin to proto nepřehánějte. Vybírejte k sobě takové, které budou srovnatelně velké, ale budou se lišit třeba v barvě nebo vzhledu (architektuře) listů. Výběr bude fungovat i opačně, tzn. podobné listy, ale různé velikosti. Aby porost vypadal přirozeně, mělo by rostliny vždy něco spojovat a zároveň trochu odlišovat. 

S čím kapradiny vysadit 

Kapradiny se ve skupinové výsadbě většinou kombinují s hajničkami, stínomilnými trvalkami a dřevinami. K barevnému oživení porostu z kapradin přispějí například květy podléšky, sasanky nebo dymnivky, vhodným společníkem může být i kokořík, uvularie, česnek medvědí nebo hadí či jarmanka a čechrava. Barvy mezi kapradiny dokážou vnést také listy bohyšek, bergénií nebo některých dlužich. 

Kapradiny mohou také zjemňovat výsadby jehličnanů nebo stálezelených dřevin. Velice dobře ale vypadají i jako solitéry, na okrajích trávníku, v blízkosti větších kamenů nebo u kamenné zídky. 

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA