Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

Předem je nutné zdůraznit, že ani prérijní záhon s dostatečně vysokou vrstvou minerálního mulče není úplně bezpracný. Je-li však správně založený a vhodně osázený, snižuje se péče o něj na minimum. Kamenem úrazu bývá ale právě výběr rostlin.

Video: jak založit štěrkový záhon

Za předpokladu, že je záhon umístěný na osluněném místě, jsou základem výsadby slunomilné a suchomilné (příp. suchovzdorné) trvalky s možnou příměsí trvalkových sukulentů. Ty je možné doplnit letničkami se stejnými nároky, které se snadno přesévají a každý rok se tak po záhonu přemisťují (říká se jim také pendlery). Přesévat se ale mohou i krátkověké výplňové trvalky.

Které druhy letniček se samovolně přesévají

Podle čeho prérijní rostliny vybírat 

Volit můžete mezi rostlinami různé výšky, tj. od půdopokryvných až po metrové. Výsledný porost tak bude alespoň více zajímavý a dynamický. Vhodné jsou také okrasné trávy, ale nejsou podmínkou. Každá rostlina by však měla mít dostatek prostoru pro svůj budoucí růst. Mezery v dosud nezapojeném porostu pak mohou vyplnit zmíněné letničky, které zároveň zabrání zaplevelení záhonu. Z estetické hlediska je důležitá proměnlivost výsadby během roku, a to jak v měnící se výšce, struktuře a barvě jednotlivých rostlin, tak v době květu a odkvětu.

Jak založit letničkový záhon skoro bez práce

Trvalky, které milují štěrk

V případě, že zvoleným minerálním mulčem je písek nebo štěrk, bude se v záhonu dařit trvalkám, jako je mnohokvět (Kniphofia), levandule (Lavandula), třapatkovka (Echinacea), pelyněk (Artemisia), svíčkovec (Gaura), některé kakosty (Geranium) a všechny šalvěje (Salvia) nebo šanty (Nepeta). Z travin lze doporučit kavyl (Stipa) nebo kostřavu (Festuca), z bylinek mateřídoušku (Thymus), dobromysl (Origanum), saturejku (Satureja) nebo yzop (Hyssopus). Mateřídouška, ale i nízké a kompaktní plamenky (Phlox), tařice (Alyssum) nebo tařičky (Aubrieta) mohou navíc zpevnit okraje záhonu.

Třapatkovky se těší čím dál větší oblibě

Pendlující letničky s přesevem

Do volnější výsadby můžete mezi trvalky vysít letničky, které se samy přesévají. Vyplní plochu a omezí výskyt plevelů, zvlášť pokud není porost ještě plně zapojený. V rozumné míře nepředstavují pro trvalky konkurenci. K vhodným druhům patří např. sluncovka (Eschscholzia), která kvete od léta do podzimu, nebo aksamitník (Tagetes) s nízkými, ale hustými keříky a množstvím drobných květů. Ochotně se přesévá i původem severoamerická letnička proměnka (Gilia).

Trvalky, které se také přesévají

Přesévají se ale nejen letničky, ale i některé trvalky. Příkladem je třeba chrastavec makedonský (Knautia macedonica) a šalvěj muškátová (Salvia sclarea), s úspěchem se přesévá i kohoutek věncový (Lychnis coronaria), kokarda (Gaillardia) nebo mavuň (Centranthus). Uvést lze i dvouletou diviznu (Verbascum) nebo náprstník (Digitalis). Pokud naopak chcete přesevům rostlin zabránit, vysaďte si kobercové trvalky, jako např. nízké rozrazily (Veronica), rozchodníky (Sedum) nebo zmíněné plamenky.

Pět možností, jak oživit nudnou zahradu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada