Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

Předem je nutné zdůraznit, že ani prérijní záhon s dostatečně vysokou vrstvou minerálního mulče není úplně bezpracný. Je-li však správně založený a vhodně osázený, snižuje se péče o něj na minimum. Kamenem úrazu bývá ale právě výběr rostlin. 

Za předpokladu, že je záhon umístěný na osluněném místě, jsou základem výsadby slunomilné a suchomilné (příp. suchovzdorné) trvalky s možnou příměsí trvalkových sukulentů. Ty je možné doplnit letničkami se stejnými nároky, které se snadno přesévají a každý rok se tak po záhonu přemisťují (říká se jim také pendlery). Přesévat se ale mohou i krátkověké výplňové trvalky. 

Podle čeho vybírat 

Volit můžete mezi rostlinami různé výšky, tj. od půdopokryvných až po metrové. Výsledný porost tak bude alespoň více zajímavý a dynamický. Vhodné jsou také okrasné traviny, ale nejsou podmínkou. Každá rostlina by však měla mít dostatek prostoru pro svůj budoucí růst. Mezery v dosud nezapojeném porostu pak mohou vyplnit zmíněné letničky, které zároveň zabrání zaplevelení záhonu. Z estetické hlediska je důležitá proměnlivost výsadby během roku, a to jak v měnící se výšce, struktuře a barvě jednotlivých rostlin, tak v době květu a odkvětu.

Sázka na jistotu 

V případě, že zvoleným minerálním mulčem je písek nebo štěrk, bude se v záhonu dařit trvalkám, jako je mnohokvět (Kniphofia), levandule (Lavandula), třapatkovka (Echinacea), pelyněk (Artemisia), svíčkovec (Gaura), některé kakosty (Geranium) a všechny šalvěje (Salvia) nebo šanty (Nepeta). Z travin lze doporučit kavyl (Stipa) nebo kostřavu (Festuca), z bylinek mateřídoušku (Thymus), dobromysl (Origanum), saturejku (Satureja) nebo yzop (Hyssopus). Mateřídouška, ale i nízké a kompaktní plamenky (Phlox), tařice (Alyssum) nebo tařičky (Aubrieta) mohou navíc zpevnit okraje záhonu. 

Pendlující letničky 

Do volnější výsadby můžete mezi trvalky vysít letničky, které se samy přesévají. Vyplní plochu a omezí výskyt plevelů, zvlášť pokud není porost ještě plně zapojený. V rozumné míře nepředstavují pro trvalky konkurenci. K vhodným druhům patří např. sluncovka (Eschscholzia), která kvete od léta do podzimu, nebo aksamitník (Tagetes) s nízkými, ale hustými keříky a množstvím drobných květů. Ochotně se přesévá i původem severoamerická letnička proměnka(Gilia).

Trvalky v pohybu 

Přesévají se ale nejen letničky, ale i některé trvalky. Příkladem je třeba chrastavec makedonský (Knautia macedonica) a šalvěj muškátová (Salvia sclarea), s úspěchem se přesévá i kohoutek věncový (Lychnis coronaria), kokarda (Gaillardia) nebo mavuň(Centranthus). Uvést lze i dvouletou diviznu (Verbascum) nebo náprstník (Digitalis). Pokud naopak chcete přesevům rostlin zabránit, vysaďte si kobercové trvalky, jako např. nízké rozrazily (Veronica), rozchodníky (Sedum) nebo zmíněné plamenky.

 

Predplatne