Jak upravit úzké záhony mezi domem a plotem

Úzké pásy pozemku podél boční stěny domu se najdou v mnoha zahradách. Tvoří nepostradatelný odstup od sousedních pozemků a někdy i jediný průchod do zeleného prostoru zahrady. Obvykle vedou z předzahrádky do hlavní zahrady mezi obytnou budovou a sousedním pozemkem a mnohdy živoří ve stínu. Tahle často opomíjená partie zahrady, která je považována za problémovou a leckdy má nouzi o sluneční paprsky, se však dá proměnit v přitažlivé místo, a to bez velkých nákladů a námahy.

Prohlížejte a nahrávejte zahrady do mapy na ZahrAppce

Rostliny vhodné na úzké záhony 

Základem zdařilého výsledku je – tak jako v mnoha jiných případech – výběr vhodné zeleně. I tady platí, že méně bývá víc. Úzké záhony podél domovní stěny nebo plotu či garáže získají přitažlivý vzhled, když je osázíte malým množstvím opakujících se druhů. Nekombinujte zbytečně moc květů odlišných barev, barevné řešení tón v tónu rozhodně přinese lepší výsledek. 

Pokud je místo hodně sevřené, nabízí se osázení jen jedním typem zeleně. Důležité je volit druhy, které jsou pohledné nejen v době kvetení, ale díky svým listům nebo zajímavému tvaru zůstávají přitažlivé po celý rok. Na prosluněná místa se hodí levandule, rozchodníky nebo agastache anýzová. Pokud je půda dostatečně suchá, jsou dobrou volbou také bylinky – třeba tymián, rozmarýn a svatolina. V případě, že útlý záhon podél domu leží převážně ve stínu, sázejte v dostatečně vlhké půdě bohyšky, kapradiny, rodgerzie nebo trávy.

Dlouhá a úzká zahrada: co s ní?

Úzký prostor oživí cibuloviny a pnoucí zeleň 

Na jaře prosytí místo svěžími barvami cibuloviny. Ve svislém směru místo na slunci ozvláštní špalíry ovocných dřevin (těm bude dobře u stěny domu, která jim v létě poslouží jako „tepelný akumulátor“) nebo pnoucí zeleň v podobě trubačů, růží či akébií a v polostínu až stínu se uplatní hortenzie řapíkatá a zimolez kozí list. 

Přidanou hodnotu přinesou s citem zvolené doplňky, jako je zahradní lavička usazená v chladivém stínu, nástěnná kašna s mediteránním nádechem nebo venkovní sprcha. 

Jak vyřešit parkování auta na předzahrádce

Co vysadit do extrému u domovní zdi 

Po obvodu obytných stavení zakládají majitelé často souvislé, štěrkem nebo oblázky vysypané pásy, které mají pomoci udržet fasádu domu čistou a suchou. Ale i na prosluněném a hodně suchém stanovišti se dají pěstovat bylinky nebo rozchodníky, pokud není vrstva štěrku příliš vysoká. Pokud je štěrk hlubší a je pod ním uložená drenáž, nedá se sázet přímo, ale mezi štěrk je možné zahrnout rostliny v květináčích. 

Úzké pásy pod přesahem střechy leží často ve stínu a zároveň trpí suchem. S takovými podmínkami si poradí třeba zakrslé čechravy, náprstníky, bergenie, škornice, čemeřice, kontryhely, ostřice a pomněnkovce velkolisté. 

Vitální rostliny, které se samy množí, šíří a zplaňují

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada