Vánoční ozdoby pro příznivce přirozené krásy: ozdobte si stromek tím, co najdete na zahradě, v lese nebo kuchyni

Ne každý je nadšený ze zářivých ozdob, třpytivých vánočních koulí a blikajících světýlek. Pokud je to váš případ, můžete si doma vytvořit vánoční atmosféru a dekorace i jinak – z přírodnin. Stačí venku sesbírat pár větviček, šišek a barevných bobulí, doplnit drobnostmi z kuchyně a pustit se do vlastního tvoření. 

Vyrobte si závěsné řetězy na vánoční stromeček

Oblíbenou vánoční dekorací jsou závěsné řetězy. Navlékat na nit za sebe můžete nahusto různé plody, které lze prokládat uvázanými svitky skořice nebo jiným kořením (např. kuličkami nového koření nebo hřebíčky – předem je ale namočte do vody, aby změkly). Doplnit je můžete i kousky kůry z pomerančů nebo mandarinek, které tak jako koření dodají řetězům vůni Vánoc. Z kůry citrusů si můžete předem vykrájet tvořítky i různé tvary (hvězdičky apod.). 

Použít můžete i tavnou pistoli a vhodné přírodniny na pěkný provázek (třeba zlatý) nebo tenkou barevnou mašli s určitými rozestupy lepit. Známé je třeba slepování skořápek z vlašských ořechů (půlka skořápky, stužka a druhá polovina skořápky). Krátké klacíky (o délce 2 až 3 cm) je možné také zapojit do řetězu prostým vázáním uzlíků před a za každým dřívkem. Pěkně vypadá i řetěz vytvořený z kroužků březové kůry, které se na sebe postupně navazují (v tomto případě však bývá potíž s nedostatkem materiálu). 

Přírodní materiál k výrobě vánočních dekorací
Info ikona

Možná při práci s přírodninami zjistíte, že vás napadají další a další možnosti jejich využití.

Místo vánočních koulí zavěste na stromek šišky

Pěkné ozdoby vytvoříte ze šišek stromů. Stačí je navázat na floristický drát a po jedné „nastojato“ rozmístit po větvích stromku. Drátek najde využití i při navlékání plodů: s nití sice vytvoříte řetězy nebo kroužky, s drátkem se ale můžete pustit i do hezky vytvarovaných srdíček nebo hvězd. 

Dobře vypadá i šiška s mašlí: postavte šišku na špičku a tavnou pistolí na její spodní rozšířenou část nalepte hezky uvázanou mašli. Pod mašli nezapomeňte umístit dva konce provázku k zavěšení ozdoby. Zavěšené šišky tak de facto mohou suplovat vánoční koule

Alternativu tradičních koulí můžete vytvořit z plodů

Barevné plody, ale třeba i čepičky ze žaludů nebo jiné přírodniny se při vytváření dekorací často využívají k polepení polystyrenových koulí, které zakoupíte v papírnictví. (Uznáváme ale, že polystyren není zrovna ekologický). K připevnění materiálu opět poslouží buď tavná pistole, u plodů můžete použít i špendlíky s kovovou hlavičkou (počítejte ale s rozpíchanými prsty). Možností je i oblepení koulí pěkným zeleným mechem (ten si ale přineste buď ze zahrady, nebo ho kupte, v lese je jeho sběr zakázaný). 

Vánoční koule mohou nahradit i dřevěná kolečka nařezaná z větví o vhodném průměru, která můžete pomalovat a po vyvrtání otvoru zavěsit protaženou šňůrkou na stromeček. 

Zvířátka a postavičky jen pro trpělivé

Zvláště děti ocení na vánočním stromečku figurky zvířátek. Ani těch se při zdobení stromku materiálem z přírody nemusíte vzdát. K vytvoření myšek, veverek nebo ptáčků ze šišek, větviček, listů, bobulí nebo ořechů ale bude potřebovat trochu fantazie a hlavně trpělivosti. Neobejdete se rovněž bez tavné pistole. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada