Staňte se mistry v zimním přikrmování ptáků: jak to udělat, aby létali na krmítko právě k vám?

V zahradě nacházejí ptáci zralá semena dávno odkvetlých trvalek, poslední nesklizené nebo zapomenuté plody, úkryt ve stálezelených keřích, a to jak před kočkami, tak nepřízní počasí... V mnoha zahradách se navíc nacházejí plná krmítka a na větvích jsou zavěšené lojové koule

Často se však stává, že ptáci zahradu s připraveným příkrmem míjejí a plná krmítka na strávníky marně čekají. Majitelé jsou pak zklamaní, zvlášť když se jedná o rodinu s dětmi, které ptáky pravidelně vyhlížejí. Kde se stala chyba?  

Proč ptáci někam přiletí, a jiné zahrady si nevšimnou

Čím pravidelněji doplňujete do krmítka potravu, tím dřív si na něj ptáci zvyknou. Pokud přece jen nepřiletí, mohou se cítit ohroženi lidmi nebo kočkami. Máte krmítko umístěné tak, aby z něj ptáci mohli rychle přelétnout do keřů nebo korun stromů, ale zároveň v dosahu větví, z nichž by k němu měla přístup i kočka? Je také možné, že je krmítko příliš vystaveno povětrnosti. Volte pro něj proto spíše místo v závětří. 

Když do zahrady umístíte nové krmítko, většinou chvíli trvá, než ho ptáci objeví a přijmou. První návštěvníci pak často ukážou cestu dalším. Někdy se také stává, že je v okolí tak bohatá nabídka krmítek, že se ptáci rozdělí a k vám jich přiletí jen část. V mrazivýchna sníh bohatých obdobích obvykle přilétá na krmítko víc ptáků. 

Čím ptákům neprospějete? Vyvarujte se chyb...

Na krmítko nepatří zbytky jídel, jako slané nebo sladké pečivo, zkažené jídlo nebo kůže od slaniny. Potrava nesmí být ani mokrá; pokud ji ptáci zašpiní, vyměňte ji. Ideální jsou krmítka se zásobníky. 

Do klasických otevřených krmítek sypejte potravu v menších porcích a krmítko pravidelně čistěte, abyste předešli přenosu chorob. Lojové koule zavěste bez plastových sítěk, jinak ptákům hrozí poranění. Najděte pro ně také místo ve stínu; na slunci totiž rychle žluknou

Nikdy neumisťujte krmítka k proskleným plochám: ptáci do nich mohou narazit. Nepřipevňujte je ani na kmeny stromů: tam se k nim snadno dostanou kočky. 

Čím můžete ptákům na zahradě naopak prospět

Potravu, úkryty i příležitosti pro hnízdění poskytne ptákům nejlépe přírodně pojatá zahrada bez chemie, s domácími trvalkami a dřevinami. Na podzim v ní na chráněném místě nechte hromadu větví nebo listí. Vytvoříte tak vhodné prostředí pro hmyz, který se v budoucnu stane ptačí potravou. Odkvetlé a uschlé trvalky s plodenstvími ostříhejte až na konci zimy. 

Zdroj: autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu Naše krásná zahrada

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada