Jak vybrat vánoční hvězdu, aby vám vydržela co nejdéle: všímejte si hlavně pravých květů a substrátu

Poinsettie známější spíš jako vánoční hvězdy se u nás pěstují jako pokojové rostliny. Pocházejí ale z Mexika a v tamním subtropickém rostou volně jako dřeviny vysoké i více než metr. Odrůdy pěstované jako pokojové byly vyšlechtěny až v polovině minulého století a dnes si je můžete pořídit nejen s červenými, ale i růžovými nebo světle žlutými listeny a dostupné jsou i jejich miniaturní verze

Poinsettie jako keř na Bali
Info ikona

V subtropickém klimatu roste vánoční hvězda volně v přírodě jako keř.

Před nákupem prohlédněte květy a substrát

Mnoho lidí se domnívá že květy vánoční hvězdy jsou její červené (nebo růžové či světle žluté) listy na vrcholu. Nejde však o listy, ale o listeny, které obklopují skutečné květy, kterými jsou tzv. cyanthia, resp. malé květní pupeny žlutozelené barvy. A právě na ně byste se měli při nákupu vánoční hvězdy zaměřit – musejí být pevné (čím pevnější, tím lepší). 

I listeny a listy však vypovídají hodně o stavu rostliny – měly by mít ten správný tonus, pěkně od stonku hvězdy odstávat, a ne zplihle viset. Vaší pozornosti by neměly ale uniknout ani kořeny, resp. prokořenění substrátu. Pokud rostlina v půdě roste pevně a z odtokových otvorů květináče vykukují kořeny, je to známka dobrého zakořenění. Půda, resp. substrát by neměl být suchý ani přemokřený – zkuste si k němu přičichnout: necítíte pach plísně?

Vánoční hvězda a dárek
Info ikona

Různá zdobení, třeba třpytky na listech, vánoční hvězdě samozřejmě nijak neprospívají. Pravdou však je, že po Vánocích a odkvětu rostliny její vrchol s listeny stejně odstřihnete.

Vánoční hvězdu nestavte nikdy do průvanu

Při výběru vánoční hvězdy zohledněte i její umístění v prodejně. Pokud rostlina stojí volně vystavená před obchodem nebo hned ji prodejce nabízí hned za vstupními dveřmi, ruce pryč. Možná sice vypadá pěkně, ale pravděpodobně jí do několika dnů opadají listy. Vánoční hvězda totiž nesnáší průvan, na nějž reaguje právě opadem listů (a listenů). 

Po přinesení domů (ideálně ve dvou vrstvách papíru nebo v igelitovém návleku), dejte rostlině čas na aklimatizaci a umístěte ji na teplé (ideální je pro ni pokojová teplota do 22 °C) a světlé místo (přímého oslunění se v zimě bát nemusíte). Vhodný je okenní parapet, při větrání nezapomeňte ale rostlinu dočasně přemístit jinam (právě kvůli průvanu). 

Jak zalévat vánoční hvězdu? Méně je více

Poinsettii zalévejte vždy podle aktuální vlhkosti substrátu. Měl by být jen mírně vlhký, rostlina snese i trochu sucha. To se na ní však brzy projeví svěšením listů. Co však nesnáší je přemokření půdy. Vodu, která zbyde v podmisce nebo ozdobné obalové nádobě (v níž je květináč umístěný) ještě 15 minut po zalití, vylijte. I na přemokření reaguje vánoční hvězda svěšením listů a jejich následným opadem. 

Při běžné velikosti květináče, průměrné pokojové teplotě a umístění vánoční hvězdy mimo dosah topení se doporučuje zálivka jednou za dva až tři dny. Neberte to ale jako dogma, záleží na konkrétní situaci a konkrétní rostlině. Například miniaturní poinsettie (v miniaturních květináčích) je nutné zalévat denně. Zálivkovou vodu nechte vždy předem odstát a ohřát na pokojovou teplotu (to platí pro všechny pokojové rostliny). 

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada