Co vysadit pod jehličnany: do nepříznivých podmínek okolo smrků, jedlí, borovic či thují se nehodí jakékoliv rostliny. Vybírejte s rozmyslem

Vřesoviště
Info ikona

Vřesoviště je jednou z možností, čím osázet prostor pod jehličnany

Jehličnany novým rostlinám vstříc zrovna nevychází: vyberte vhodné druhy

Potřebujete osázet prostor kolem smrků, jedlí, borovic či thují? Pamatujte na to, že pod jehličnany, které neopadávají, panují celý rok méně příznivé podmínky pro jiné rostliny. Je zde stín, spadem jehličí zde převažuje kyselá půda a díky srážkovému stínu je zde půda nadmíru vyprahlá. Aby toho nebylo málo, většina jehličnanů koření těsně pod povrchem, kde rovněž stahují veškerou vodu a živiny. Takže rostlin, které takové podmínky zvládnou, není mnoho.

Na čem záleží výsadba rostlin pod jehličnany

To, jaký sortiment rostlin pod jehličnany zvolíme, závisí na tom, zda se jedná o opadavý nebo stálezelený jehličnan, což ovlivňuje množství stínu během roku. Dále je důležitá výška, hustota a stupeň prokořenění. Je-li porost jehličnanu rozvolněný, můžeme volit z většího počtu rostlin, než v případě, že jehličnan je hodně hustý už od země. Zde je celoročně stín a sucho a žádná rostlina zde neporoste. Pokud i tam potřebujeme prostor osázet, vždy výsadbu směřujeme na okraj porostu, kde už je více světla a srážek, v takovém prostředí si už poradí například vřesy, kterým nevadí ani nedostatek živin. Je-li jehličnan hodně prokořenělý, můžete také navést zeminu a vytvořit vyvýšený záhon, který už osázet půjde mnohem snáze, například stínomilnými rostlinami.

Jaké rostliny můžeme vysadit pod jehličnany: od vřesovištních po cibuloviny

Ačkoliv dané podmínky pod jehličnanem jsou, jaké jsou, stále můžeme vybírat z uspokojivého množství rostlin. Na okraji jehličnatého porostu se bude dařit vřesovištním rostlinám, které nepotřebují živiny, ale na druhou stranu zde mají kyselé pH půdy díky spadu jehlic, krásné jsou především pěnišníky a azalky, přičemž u obou lze vybírat z mnoha kultivarů různých výšek. Tyto rostliny můžeme doplnit vřesy, vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, venkovními bramboříky, hostami, konvalinkami nebo borůvkami. Velmi dobře v popředí jehličnanů vypadá také dřín kanadský nebo podrost v podobě nenáročných druhů kakostů. Hodí se i jarní cibuloviny jako jsou narcisy nebo modřence.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada