Oživte kouzlo vašeho dětství a zpříjemněte dětem čekání na Ježíška: Tradiční hry pro radost na zahradě či v parku

Andělíček ve sněhu
Info ikona

Andělíček ve sněhu je ta nejoblíbenější aktivita venku na zahradě, staňte se znovu dětmi a vytvořte si každý svého andělíčka

Napadl sníh? Tak neseďte doma a hurá na zahradu

1. Andělíček ve sněhu

Kdy jste naposledy dělali ve sněhu andělíčka? Naučte to i vaše děti, je to velká zábava a děti, i dospělé, to vždy baví. Na vytvoření toho správného andělíčka musíte najít na své zahradě místo se sněhem, které není pošlapané, aby silueta andělíčka co nejvíce vynikla. Většinou tím místem bývá samozřejmě trávník. Soutěžit pak můžete v tom, kdo udělá lepší siluetu.

2. Bobování na zahradě? A proč ne?

Máte malé děti, které milují bobování, ale nedostanete se nikam na kopec? A od čeho pak máte zahradu? Stačí, když na hromadu naházíte trochu sněhu, uděláte kopeček a na něm si děti dokáží vyhrát dostatečně. V dnešních zahradách se již na toto myslí na samém počátku a schválně se realizují různě vysoké kopečky, které právě děti využívají v zimě k bobování a v létě zde válí sudy. Takže jestliže vaše zahrada teprve na realizaci čeká a máte malé děti, myslete na to už na samém počátku.

3. Postavte si sněhuláka, na zahradě se bude obzvlášť vyjímat

I sebemenší poprašek sněhu vám postačí k tomu, abyste s dětmi alespoň na chvilku vyběhli ven na zahradu a vytvořili si malého sněhuláčka. Klidně i toho velkého, to je jasné. Každopádně, fantazii se meze nekladou a proto se znovu staňte těmi malými dětmi a soutěžte, kdo postaví lepšího sněhuláka, děti to moc baví, uvidíte. Pro dozdobení sněhuláka využijte vše, co právě vaše zahrada nabízí. Větvičky keřů, šišky, kousky kůry, odkvetlá květenství trvalek, atd. Na zahradě sněhuláka postavte tak, abyste na něj viděli z okna. Uvidíte, že na nějaký mobil či tablet myslet vážně nebudou.

 

4. Pozvěte zvířátka do zahrady

Máte na zahradě či někde v okolí nějaký pěkný jehličnan? Tak společně s dětmi připravte vánoční strom také pro ptáčky. Na stromeček zavěste ořechy, jablíčka, lojové koule a pak zpovzdálí pozorujte, jak se ptáčkům bude stromeček líbit. Navštěvují vaši zahradu veverky? Tak to máte opravdu štěstí, nezapomeňte i pro ně přichystat pořádnou zásobu vlašských ořechů. No a pokud máte někde poblíž les s krmelcem, nezapomeňte také sem dát něco zvířátkům. Jablíčka, mrkev, řepu, kukuřici, ořechy nebo zrní lesní zvířátka také uvítají. Díky tomu v dětech vypěstujete lásku k přírodě a zvířatům.

5. Ozdobte a rozsviťte si svoji zahradu či balkon

Nemusíte jezdit nikam do města, abyste si užili osvícené stromy či nějaké pohádkové postavičky. Bohatě si vystačíte i s vaší zahradou či balkonem. Máte-li na zahradě nějaký jehličnan, ať již jedli, smrk či cypřiš, navěste na něj nějaké umělohmotné ozdoby, které se větrem nerozbijí. Velmi dekorativní je také světelný řetěz. Nemáte žádný jehličnan? Nevadí, ozdobit můžete i listnaté stromy nebo keře v nádobách. Líbí se vám různě nasvícené postavičky? A proč byste nemohli mít nějakého osvětleného soba či sněhuláka někde na terase? Právě terasa či balkon se totiž k dekoracím přímo nabízí, co třeba taková jedlička v květináči, kterou si společně s dětmi ozdobíte? Samozřejmě ji postavte tak, abyste na ni opět z domu viděli.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada