Co udělat pro to, aby nám barborky vykvetly na Štědrý den: z jakého stromu máte jistotu, že vykvetou a proč je důležité jejich stáří

Co to znamená když vykvete barborka?

Jak praví historie, každá svobodná dívka, která touží po svatbě, by měla, právě 4. prosince, kdy všechny Barborky slaví svůj svátek, jít do sadu, utrnout tam nejlépe třešňovou větvičku, dát ji do vody a doufat, že jí vykvete právě na Štědrý den. Pokud se tak totiž stalo, příští rok tuto dívku čekala svatba. Nicméně, i vy, pokud jste již nějakou dobu pod čepcem, si svoji barborku na zahradě určitě uřízněte, protože v té původní mytologii rozkvetlé větvičky symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, zimní slunovrat i jaro.

Jaké větvičky se trhají na barborku? Důležité je i jejich stáří

Ještě před tím, než budete smutnit z toho, že na své zahradě nemáte žádnou třešeň, a tím pádem si barborky nemůžete ustřihnout, vězte, že třešeň není tak úplně podmínkou. Máte-li na zahradě nebo poblíž domu jiný ovocný strom, třeba jabloně, meruňky, broskvoně, hrušně či švestky, koneckonců i pár větviček keře zlatice, to vše můžete místo třešně použít. Co je však důležité, především ve chvíli, kdy chcete, aby se věštba naplnila, strom, ze kterého větvičky řežete musí být minimálně 10 let starý a řezat byste měli po setmění. Některé zdroje dokonce uvádějí, že aby se věštba naplnila, dívka musela větvičku ukousnout vlastními zuby. Naštěstí se tato podmínka nepotvrdila, takže s klidem použijte zahradnické nůžky nebo nůž.

U barborek nejde pouze o vdavky: jejich význam je křesťanský

Vykvetlé barborky symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, dále jsou spojeny se zimním slunovratem a také bývají příslibem jara. Svátek svaté Barbory je spjat se svatou Barborou z Nikomédie, mučednicí ze třetího století. Byla to krásná dcera jednoho kupce, který odmítal křesťanství a svoji dceru před tímto náboženstvím chránil. Nicméně jednou se Barbora dozvěděla o Bohu a stala se věřící, to se otci samozřejmě nelíbilo, a proto ji uvěznil ve věži. Barbora se ale své víry nehodlala vzdát, a tak ji otec udal, sice se jí podařilo uprchnout a schovat se ve skále, nicméně její úkryt byl prozrazen, Barbora byla opět uvězněna a později odsouzena k trestu smrti, tento ohavný čin vykonal přímo její otec, který jí uťal hlavu. Pověra však praví, že ve chvíli, kdy to provedl, z naprosto jasného nebe vyšlehl blesk a krutého vraha na místě usmrtil. Svatá Barbora je patronkou mnoha řemesel a povolání, však si vzpomeňte na naši pohádku Dařbuján a Pandrhola, kde se právě ke svaté Barboře havíři modlí. Chrání všechny, kteří pracují se střelným prachem, a proto bývá její soška u tunelů nebo bývá vyryta na hlavních děla. Chrání prý také lidi před blesky, požáry a bouřemi a tvrdí se, že právě svatá Barbora se jednou z těch, kteří se přimlouvají za duše v hodině smrti. Je jí zasvěcena řada kostelů a mezi ty nejkrásnější patří bezesporu Chrám svaté Barbory, který najdete v Kutné Hoře.

Jak správně barborky uříznout, aby do Štědrého dne vůbec vydržely

Větvičky řežeme buď ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami, obojí musí být samozřejmě čisté. Nikdy větvičky netrhejte rukou, můžete totiž nešetrným pohybem utrhnout větší kus kůry a tato rána pak může být vstupní branou pro houbové choroby. Pokud se vám ale toto stane, správně byste měli tuto ránu ošetřit balzámem, jen počkejte, až nebude mrznout. Než dáte větvičky do vázy, sestřihněte je dole šikmo, aby mohly načerpat co nejvíce vody.

Jak o barborky správně pečovat

Než barborky přenesete domů, měli byste je nechat pár hodin aklimatizovat, aby neměly ze změny teplot takový šok. Stačí, když je dáte do vody, ale necháte je pár hodin v chladnější místnosti, třeba v chodbě. Pak je přeneste do tepla, nejlépe na parapet. Vodu ve váze občas vyměňte, jinak by mohla nepříjemně zapáchat, nejlépe jim prospívá voda odstátá. Kromě vody a tepla potřebují barborky k rozkvětu také světlo, myslete na to, až je budete umísťovat v bytě. 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada