Vyrobte si jednoduchý závěsný věnec na dveře: vypadá krásně, je za pár korun a zvládne ho každý

Advent se blíží a je načase pořádně vygruntovat a naklidit naše domovy. Správné hospodyňky umyjí okna, vysmejčí kdejakou pavučinku a celý domov nazdobí nejrůznějšími dekoracemi a provoní cukrovím. Blíží se totiž ty nejkrásnější svátky v roce, tak se nenechte zahanbit a věnujte výzdobě svého domova patřičnou pozornost. O adventních věncích píšeme často, nyní je čas myslet také na výzdobu vchodových dveří, často na ně totiž zapomínáme. Ať již na dveře umístíte cokoliv, vždy je nutné dekoraci řádně upevnit, ve venkovních podmínkách musíte počítat s tím, že i v zimě bude hodně foukat vítr či hustě sněžit a to vše by mohlo mít na váš výrobek negativní dopad. A co všechno lze k výzdobě dveří použít?

Jak ozdobit vánoční věnec na dveře

Věnec je tou nejčastější dekorací, kterou na dveře před Vánoci dáváme. Věnec uvítá nejen každého hosta, který v té době za námi přijde, ale hlavně nás samotné, když přijdeme unavení z práce. K jeho výrobě potřebujete samozřejmě korpus, buď slaměný, polystyrenový nebo spletený z různých větví. Tělo věnce můžeme buď klasicky ozelenit vhodnou chvojí, případně obalit jutou či stuhou. U věnce na dveře bývá dominantní mašle, která je většinou nahoře a uprostřed. Mašle se dělá často s delšími převisy, které necháme volně splývat přes věnec. Nezapomeňte na závěsné očko z drátu, kterým věnec na dveře zavěsíte. Pro dekoraci věnce můžete využít cokoliv, šišky, ořechy, barevné kouličky, umělá jablíčka či pomeranče.

Zelená girlanda nikdy neurazí

Jemná přízdoba dveří pomocí zelené girlandy, je vyrobena s pomocí provázku, na který postupně přidáváme nastříhanou chvoj. Jako vhodné druhy jehličnanů lze využít thuje, cypřiše, tisy, jedle, smrky, případně lze využít i stálezelené keře jako jsou brsleny, cesmíny, mahonie či buxusy. Na konci a na začátku girlandy bývá z provázku očko, aby se dala zavěsit. Ozdoba girlandy bývá nejčastěji pomocí mašlí, barevných kouliček, šišek, atd.

Ostatní dekorace na dveře: stačí svázat obyčejné smrkové šišky

Kromě věnce a girland lze na dekoraci dveří použít různé dřevěné dekorace, navázané kouličky či ozdoby, které musí být z plastu, nikoliv skleněné a to z toho důvodu, že v případě silného větru by ozdoby spadly a rozbily se. Velmi dekorativní jsou třeba zavěšené smrkové šišky, jen tak na stuze. Ani zde se vaší fantazii meze nekladou.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada