Vánoční výzdoba balkonu: buďte kreativní, budete z něj mít radost nejen vy, ale i všichni kolemjdoucí

Jak vyzdobit balkon na Vánoce?

Nevyužít prázdné truhlíky a květináče na balkoně na vánoční výzdobu by byl vážně hřích. Vždyť kdy jindy máte tak úžasnou příležitost k tomu, abyste popustili uzdu fantazii a nazdobili slavnostně váš balkon, než právě teď, na Vánoce. Samozřejmě, stačí do nádob zapíchat pár větviček chvojí, nastříkat umělým sněhem a hotovo. Ale, pokud chcete vytvořit vážně zajímavou a vkusnou vánoční dekoraci, nechte se inspirovat našimi 6 tipy, kterých si rozhodně každý všimne.

1. Bez světýlek to nepůjde: vyberte ale ty správné

To pravé kouzlo Vánoc je vždy spjato se světýlky, ať již ze světelných řetězů, tak z různých lampiček, lucerniček nebo svíček. A právě světýlka se na balkonu budou vyjímat úplně nejvíce. Rozhodnete-li se pro světelné dekorace, je důležité vybrat ty, které jsou pro venkovní použití určené. Jsou navrženy tak, aby odolaly nepříznivým povětrnostním podmínkám. Pokud byste totiž použili světýlka, která jsou pouze do interiéru, po prvním dešti nebo sněhu by přestala fungovat. Vybírejte světelné řetězy nebo světelné dekorace v podobě stromečků, sobů, sněhuláků či jiných vánočních postaviček, které jsou výhradně vyrobené z LED osvětlení a které kromě toho, že svítí, se často i různě pohybují.

2. Vánoční girlanda: levná a úžasná, vánoční dekorace

Girlandy jsou jednoduché na výrobu, o čemž jsme vás na našich stránkách již informovali, a navíc jsou velmi krásné. Výhodou je, že jsou velmi odolné vůči sněhu, dešti a mrazu, takřka je nic nezničí, tedy pokud je dobře přivážete. Buď je můžete na balkonu zavěsit, nebo položit třeba na stolek. Jestliže se na její výrobu necítíte, lze zakoupit girlandu umělou, často již ozdobenou. Co se týče výzdoby girlandy, někdy bohatě postačí šišky, které lze nastříkat sprejem či umělým sněhem, vhodné jsou také světelné řetězy či různé vánoční dekorace a mašle.

3. Vánoční stromeček nemusí být pouze v bytě

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční stromečky, ať již ty živé, nebo vysazené v květináči. Právě ty v květináči se na balkon hodí naprosto výtečně. Ozdobit ho můžete buď přírodně, třeba pro ptáčky nebo na něj použijete dekoraci, které se hodí pro venkovní použití. Na vánoční stromeček na balkoně se hodí světelný řetěz, různě barevné stuhy, šišky, jmelí, pokud chcete udělat radost právě ptáčkům tak jablíčka, ořechy, lojové koule. Výhodou stromečku v květináči je fakt, že na jaře si ho můžete vysadit do zahrady, kde vám s velkou pravděpodobností poroste a bude tak dělat okrasu i na podruhé.

4. Věnce a středové ozdoby se hodí nejen pro malé balkony

Máte-li malý balkon, k vánoční výzdobě bohatě postačí závěsný věnec, který pečlivě připevníte na zábradlí. Věnec zakoupíte buď již nazdobený, nebo si ho zkrátka dozdobíte dle vlastní fantazie a možností. Další variantou jsou závěsné květináče, kde během vegetace jsou převislé, balkonové rostliny, ale nyní je zde prostor pro pár větviček chvojí, které zapícháte do zeminy a dozdobíte dle potřeby. Nejlepší jsou závěsné květináče mělké a široké. Pak samozřejmě lze na balkony použít různé středové ozdoby, hvězdy, zvonečky a jiné tradiční, vánoční tvary, které zavěsíte opět na zábradlí.

5. Truhlík s jehličím nikdy neurazí

Ta nejjednodušší varianta, jak ozdobit balkon, ale i terasu, je, prázdné truhlíky či květináče naplnit zeminou a do ní zapíchat různě dlouhé větvičky z jehličnanů. Použít můžete kterýkoliv druh, klidně i smrk, protože zde, venku, vydrží celou zimu. Jakmile máme větvičky zapíchané tak, aby to celé působilo příjemně, přichází na řadu výzdoba. Nejčastěji se vše lepí tavnou pistolí, ale můžete dekoraci také navázat na drátky a ty pak jen zapíchnout do zeminy. K dekoraci využijte mašle, nejlépe do červena, které jsou vždy výrazné, větší šišky, nejlépe smrkové, které lze nalakovat či nastříkat umělým sněhem, umělé kouličky, využít můžete i panašovanou cesmínu, barevné pruty svídy bílé či svídy výběžkaté, různé řetězy.

6. Vypíchané vánoční aranžmá je pro opravdové fajnšmekry

Tato dekorace se nejlépe vyjímá v nějakém vyšším květináči, či váze na vyšší noze. K tomuto aranžmá využijeme zelenou aranžovací hmotu, kterou necháme nasáknout vodou. Pak si nastříháme různě velké větvičky chvojí, krásná je hlavně jedle a cesmína. Větvičky zapícháme do hmoty tak, aby nebyla vůbec vidět. Poté začneme s výzdobou, kde používáme především tavnou pistoli. Jakmile nemrzne a není na aranžmá sníh, občas, i během zimy, můžete nalít trochu vody na aranžovací hmotu, čímž prodloužíme životnost chvojí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.