Dřevěná terasa: který materiál vybrat?

Tropické dřevo na terasu

Někteří majitelé zahrad se zbytečně zříkají možnosti použít tropické dřevo, protože jeho těžbu považují za neekologickou a nemají důvěru k neznámému materiálu. Je to škoda: dřevo z našich domácích stromů rychleji stárne a degraduje – alespoň v neošetřeném stavu. 
Teakové dřevo nebo bangkirai jsou oblíbené pro svou tmavou barvu i proto, že dokážou dlouhodobě odolávat hnilobě či napadení hmyzem. Aby se zabránilo drancování deštných pralesů, musí být dřevo certifikováno (například značkou FSC). 

Terasa z tuzemského dřeva

Podstatně levnější než dřevo z tropů je dřevo domácího původu. Na terasu je vhodný tlakově impregnovaný smrk nebo borovice, případně neošetřený modřín či douglaska. Jejich životnost se však ani zdaleka nepřibližuje životnosti tropických dřevin.

Pro zvýšení odolnosti jehličnanů se používá zahřívání v páře při teplotách nad 200 °C, čímž se mění strukturální vlastnosti dřeva. Takové dřevo se prodává pod názvem termodřevo či thermowood, a někdy se ještě dobarvuje. Dalším způsobem zvýšení odolnosti je acetylace: při ní se použitím chemických látek, například kyseliny octové, mění molekulární struktura dřeva. 

Čištění terasy
Info ikona

Vysokotlaký čistič používejte k očistě zpevněné plochy minimálně, a pokud vůbec, tak jedině se speciálními nástavci a výhradně na tvrdé dřeviny. 

Alternativou je terasa z dřevoplastu

Řešením může být třeba i dřevoplastový kompozit (označovaný zkratkou WPC). Je to směs rostlinných vláken, plastového polymeru a přídavných látek, především barviv, vyráběná za vysokého tlaku a teploty. Dřevoplast na první pohled nerozeznáte od dřeva, nemá však jeho nežádoucí vlastnosti – nesesychá a nemění tvar v důsledku působení přírodních vlivů ani není náchylný k napadení hnilobami, plísněmi a dřevokazným hmyzem.

Hodí se skvěle na terasová prkna, protože se netřepí a příjemně se po nich chodí i bosou nohou. Dřevoplastová hmota se opracovává podobně jako dřevo, má však o něco menší pevnost. Cena se liší podle kvality a výrobce, může dokonce převýšit cenu tropického dřeva. Značkoví výrobci ale garantují až 25letou životnost bez nutnosti údržby. 

Nezbytná péče o terasu

Obecně platí, že dřevo je přírodní materiál, který se pod vlivem povětrnostních podmínek časem mění. Dřevěné paluby mohou zešednout či změnit odstín, proto se předpokládá pravidelná péče. Totéž platí pro modifikované dřeviny, jako je termodřevo, stejně jako pro WPC.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada