Nádherný adventní věnec bez jehličí: vyrobte si trvanlivý symbol adventu a ušetřete nemalé peníze

Jehličí odhání vše zlé a je symbolem zdraví

Adventní věnec si buď můžete vyrobit sami doma, návody na jejich výrobu vám postupně přinášíme na našich stránkách, nebo si ho zakoupíte. Pokud ale chcete ušetřit často nemalé peníze, je samozřejmě lepší, upustit uzdu fantazii a kreativitě a věnec si vyrobit doma. K jeho tvoření pozvěte i děti, které mají kreativitu v krvi. Samozřejmě, k adventnímu času a Vánocům celkově patří vůně jehličí, a proto je většina adventních věnců z chvoje, budˇ z jedle nebo jiného, trvanlivého jehličnanu, kromě smrku, ten se pro adventní věnec nehodí. Jehličí totiž bylo symbolem zdraví a jehličky odháněly všechno zlé, právě i z toho důvodu se do věnce přidává cesmína, která díky svým hodně ostrým okrajům tuto funkci splňuje dokonale. Ale, pokud letos nechcete věnec z jehličí, třeba proto, že brzy opadává a vy to musíte doma pořád uklízet, využijte pro jeho tvorbu jiné materiály, které většinou máte doma.

Co je potřeba na adventní věnec

Nikdy se ale neobejdete bez 4 svíček a k tomu potřebujete 4 kovové bodce, ty nesmí chybět, jinak celá symbolika adventu přijde nazmar. Dále rozhodně využijete tavnou pistoli, dnes ji lze zakoupit za dobré peníze a využívat ji budete velmi často. K tavné pistoli potřebujete dostatek silikonových nábojů, které jsou k dostání i barevné, ty ale nechte být a zakupte klasické, bílé či průhledné. Hodí se vám různé zbytky stuh, vánoční dekorace, kancelářské nůžky, máte-li doma nějaké spreje, třeba v barvě zlaté či stříbrné nebo umělý sníh.

 

1. Adventní věnec z juty: s jeho výrobou pomohou i děti

Proužky z juty běžně zakoupíte, ale klidně můžete na stejně široké pruhy nastříhat i jutový pytel, ve finále nikdo nepozná, odkud jste ji vzali. Dále si pořiďte korpus, který může být buď slaměný (jeho výrobu jsme vám již popisovali) nebo polystyrenový. Pruhy juty postupně omotáte kolem základu a na konci přilepíte tavnou pistolí. Přiděláte bodce, svíčky a věnec již dozdobíte dle vaší fantazie. Nejčastěji se používají borové šišky, které můžete vylepšit umělým sněhem ve spreji, vánoční dekorace, mašličky, atd. Jakmile skončí advent, sundáte jen svíčky a zbytek věnce si uložíte na příští rok, kdy zakoupíte pouze nové svíčky.

2. Adventní věnec ze stuhy

Stejně jako jste postupovali u věnce z juty, postupujete i u výroby věnce ze stuhy. Látkovou stuhu zvolené barvy omotáváte kolem základu a na konci upevníte tavnou pistolí. Čím širší stuha, tím rychleji máte věnec omotaný. Vhodnou barvou je barva fialová, která je spojována s duchovnem a je liturgickou barvou adventu v katolické církvi. Vůbec nebude na škodu, pokud do fialova budete ladit i ostatní doplňky, jako jsou svíčky, mašle i dekorace. Nebojte se ani třpytivých flitrů, které vám věnec krásně rozzáří.

 

3. Adventní věnec ze šišek, ořechů a z kouliček

Velmi trvanlivý materiál k výrobě věnce jsou borové i smrkové šišky, které jen postupně nalepujete na základ pomocí tavné pistole. Místo šišek lze použít vlašské ořechy, budˇ celé nebo jen půlky, buráky, žaludy či jiné plody. Jakmile máte věnec plody pokrytý, zdobíte dle vlastní fantazie. Než ale začnete zdobit, připevněte bodce a svíčky. Velmi dekorativní věnec s nádechem luxusu vznikne z barevných, skleněných kouliček. Takový věnec je už sám o sobě krásný, takže stačí jen připevnit svíčky a maximálně nějakou pěknou mašli.

 

4. Advent v květináči

Ne vždy musíte mít na advent věnec, jak již bylo řečeno, důležité jsou hlavně 4 svíčky a pokud nemáte doma dostatek místa a věnec se vám sem nevejde, zkuste svíčky naaranžovat do květináče. Ten můžete klidně omotat jutou či stuhou, jako u věnce a různě nazdobit. Aby vám svíčky dobře držely, využijte suchou, šedou aranžovací hmotu, která se využívá k aranžování sušených rostlin. Svíčky stačí pouze rovně zapíchnout, není třeba používat bodce. Ideální je, pokud celá kompozice vám barevně ladí k prostírání.

 

5. Advent na talíři

Nemáte zrovna po ruce žádný slaměný či polystyrenový korpus, ze kterého byste vyrobili věnec? Nevadí, postačí vám nějaký zajímavý talíř, tác nebo nějaký podnos. Dekorace záleží na vaší fantazii, ale můžete využít vatu, jako imitaci sněhu, šišky, skleněné kouličky, různé světelné řetězy či jiné dekorace. Důležité jsou opět svíčky, které musíte dobře upevnit, pro jistotu, stačí je podlepit silikonem z tavné pistole.

A to nejdůležitější na závěr: hořící věnec NIKDY nenechávejte o samotě, i když půjdete „jen“ dodělat večeři. Vaše adventní rozjímání by se totiž velmi rychle mohlo změnit na boj o holý život.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.