Nejkrásnější listnaté stromy do malých zahrad: vyberte si ty, které budou slušet právě té Vaší

Kulovitá koruna bez stříhání - to je sen majitelů malých zahrad

Momentálním hitem satelitních zahrad se jednoznačně stala katalpa trubačovitá kultivar ´Nana´. Katalpa (Catalpa bignonioides ´Nana´) je listnatý opadavý strom ze Severní Ameriky. Kultivar Nana byl vyšlechtěn ve Francii v polovině 19. století a jedná se o zakrslou, pomalu rostoucí formu. Nejčastěji se roubuje, výsledná výška je pak dána výškou kmínku (obvykle do 4 metrů). Stromek vytváří kompaktní kulovitou korunu, ve 20 letech věku cca 2,5 metru v průměru. Velké zelené listy mají srdčitý tvar s krátkou ostrou špičkou. Tato odrůda většinou nekvete. Katalpa upřednostňuje slunná stanoviště a živnější, propustné půdy. Dobře snáší letní přísušek i městské prostředí. Řez není nutný, ale pokud je třeba, dá se velikost koruny upravovat řezem ke konci dubna. Mrazuvzdornost se uvádí do -26 °C.

Katalpa
Info ikona

Katalpa trubačovitá kultivar ´Nana´ vytváří kompaktní kulovitou korunu, ve 20 letech věku cca 2,5 metru v průměru.

Menší listy ale neméně krásnou kulovitou korunu má náš domácí javor babyka kultivar ´Nanum´. Acer campestre 'Nanum' roste pomalu a do maximální výšky kolem 2,5 metru a stejné šíře. Jeho listy jsou tmavě zelené a na podzim se barví do máslově žluté barvy. Tvar koruny je přirozeně pravidelně zakulacený a kompaktní. Roste velmi hustě a pro zachování tvaru není potřeba stříhat. Pouze pokud chcete udržet strom v menší velikosti, proveďte řez na konci zimy. Javory snáší vítr, vyschnutí i znečištěné ovzduší, je vhodný i do městských výsadeb do zadláždění. Plně mrazuvzdorný.

Javor babyka
Info ikona

Javor babyka ´Nanum´má podobný charakter růsru jako katalpa. Jeho listy jsou ale výrazně drobnější. Jako náš domácí druh je plně mrazuvzdorný.

Dalším často vysazovaným javorem je kulovitý javor mléč (Acer platanoides ´Globosum´ ) – strom dorůstá okolo 4 – 5m výšky, průměr koruny je okolo 3- 4m. Má pravidelnou kompaktní kulovitou korunu, pro kterou je často vybírán, listy jsou po celou dobu vegetace zelené. Daří se mu na slunném stanovišti, stejně jako předchozí zástupce i tento kulovitý javor trpí často na padlí.

Trnovník akát patří i do malých zahrad! Jen musíte znát kultivar

Dalším zajímavým stromkem s kulovitou korunou je trnovník akát 'Umbraculifera'. Rostlina pochází z čeledi Fabaceae – bobovité, dorůstá do výšky 3-5 m a vytváří malý strom s kompaktní kulovitou korunou. Tento kultivar má větve bez trnů a nekvete. Lichozpeřené opadavé listy jsou tmavě zelené a zůstávají na stromě velmi dlouho (až do příchodu prvních silných mrazů). Před opadem barví do žluta. Kompaktní hustá korunka nepotřebuje údržbu řezem. Pozor na jedovatost! Celá rostlina obsahuje bílkovinné jedy (lektiny). Ty jsou nebezpečné pouze v případě požití. Rostlina preferuje slunné či polostinné stanoviště se suššími, dobře propustnými půdami. Nesnáší přemokření. Je plně mrazuvzdorná.

Trnovník akát
Info ikona

Trnovník akát 'Umbraculifera' dorůstá do výšky 3 - 5 m a vytváří malý strom s kompaktní kulovitou korunou bez nutnosti řezu.

Okrasné jabloně navozují atmosféru zahrad českého venkova

Ozdobné jabloně (rod Malus) se někdy nazývají orientální, protože jejich botanické druhy vznikly v Japonsku, Číně a Koreji. V minulosti se sázely především jako alejové dřeviny. S návratem zahrad ve venkovském stylu se však okrasné jabloně více uplatňují jako solitéry vhodné i pro malé pozemky. Koruny okrasných jabloní jsou různé dle kultivaru dřeviny. Pokud si do své zahrady přejete téměř pravidelně kulovitý tvar, zvolte kultivar Lady Northcliffe. Zelené až šedozelené, hrubě vroubkované listy na podzim žloutnou. Na jaře se na stromku objeví množství růžových květních poupat. Drobné žluté plody velké do 2 cm pak drží na stromě do konce října.

Okrasná jabloň
Info ikona

Okrasná jabloň bude zdobit Vaši zahradu od jara do zimy, kdy na holých větvích svítí červená jablíčka.

Pozor na dobré sousedské vztahy

Než začnete sázet strom, najděte mu to správné místo od hranice sousedních pozemků, ať si nezaděláte na zbytečné sousedské spory. Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů a keřů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru. V praxi však často vidíme, že tyto hranice nejsou dodržovány. Tady pak přichází na řadu obyčejná domluva se sousedem. Pokud pak větve stromu zasahují na sousední pozemek, může je dle občanského zákoníku soused po předešlém upozornění ve vhodném ročním období odstranit (když to neuděláte vy sami).

Zdroje: flos.cz, zahrada-magazin.cz, hruska-skolky.cz

Sousedské vztahy
Info ikona

Udržujte si dobré sousedské vtahy a před výsadbou stromu blízko hranice pozemku se se svými sousedy raději poraďte.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada