Kdy, jak a čím krmit přezimující ptactvo

Při podzimním úklidu zahrady často nevědomky zlikvidujeme přezimujícím ptákům některý ze zdrojů potravy. Vynahraďte jim to proto na krmítku, budou se k vám vracet i v sezoně.

Krmítko: správný výběr, umístění a péče

Ptáky přikrmujte od podzimu do března 

S přikrmováním ptáků se začíná už na podzim a končí obvykle až koncem března. Záleží na konkrétním roce a vývoji počasí. Zpočátku jim servírujte menší dávky potravy, za mrazů a závějí je zvyšte. Nejlepší je plnit krmítko každý den, ptáci se k vám pak budou pravidelně vracet. Ideální je hned ráno, kdy jsou ptáci po dlouhé noci vyhladovělí.

Základní pravidla pro přikrmování ptáků

Co mají ptáci na krmítku nejraději

Doporučovaným krmivem jsou semena slunečnice, prosa, řepky, lnu nebo máku. Pořídit si můžete slunečnicová semena a ovesné vločky a promíchat je v poměru 3:1. Vzniklou směsí nakrmíte ptáky, kteří se na krmítku vyskytují nejčastěji. Někteří ptáci ale sbírají potravu hlavně ze země, proto jim krmení nasypte na zem. Ptáci uvítají i vybrané plody, jako třeba plody jeřabin, hlohu, rakytníku, kaliny, ptačího zobu apod. 

Ptáci potřebují čisté krmítko i vodu

Z lidských potravin můžete ptactvu nabídnout kromě zmíněných vloček např. piškoty, jádra ořechů, jablka, strouhanou mrkev nebo lůj. Ptákům nikdy nedávejte zbytky z kuchyně, mohou způsobit jejich úhyn nebo při nejmenším zažívací obtíže. Ty mohou být vyvolány také znečištěným krmítkem. Jednou za čas ho proto umyjte horkou vodou, předejdete i možnému šíření ptačích nemocí. 

Kromě tuhé potravy potřebují ptáci i dostatek vody. Snažte se proto udržovat vodu v pítku nebo koupátku čistou a nezamrzlou.

Ptačí budka na každou zahradu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada