Zabalte letos vánoční dárky v krásném přírodním stylu: využít k tomu můžete materiál ze zahrady, lesa i kuchyně 

Šedý recyklovaný papír možná na první pohled nevypadá nic moc, ale v tom je paradoxně jeho přednost. Můžete ho totiž jakkoli odekorovat. K ozdobení postačí stará rodinná fotografie a červená šňůrka, razítka s vánočními motivy, kousek červené a zelené vlny, kterou doplníte malým střapcem, a hlavně různé přírodní materiály, které vám nabízí zahrada, les nebo dokonce kuchyň. 

Využijte recyklovaný nebo novinový papír a staré mapy

Kromě zmíněného papíru, můžete k zabalení použít také novinový papír. Šmrnc mu dodají ozdoby umístěné na lícové straně dárku. Krásně vypadají i dárky zabalené do starých map z vyřazených atlasů, o které však bývá nouze. 

Vánoční dárky oživí zelené snítky jehličnatých dřevin

Z přírodnin se nejčastěji používají různé větvičky, obvykle z jehličnatých dřevin. Netušený potenciál v sobě skrývají například snítky tújí. Zelenou alternativou může být i rozmarýn. Krásně vypadají ale také neolistěné větvičky, ke kterým přidáte zelené jmelí.

Vánoční dárky označené snítkami tújí
Info ikona

Zelené snítky tújí v kombinaci s červenobílým provázkem vypadají na vánočních dárcích překvapivě krásně.

Barevné plody na dárcích doplňte kořením z kuchyně

Klasikou jsou rovněž šišky, různé plody, třeba šípky, snítky cesmíny, jalovce nebo jeřabiny... Hezky vypadají i sušené listy, vylisované rostliny nebo jen květy. Použít můžete i živé, ale dlouho nevydrží. Oblíbenou ozdobou jsou rovněž sušené plátky citrusů, svitky skořicové kůry, hvězdičky badyánu, případně jiné vhodné koření.  

K převázání dárků použijte přírodní motouz

Podle zvolené dekorace dárku, zvolte materiál, kterým ji k dárku přivážete. Barevné výrazné ozdoby pěkně doplní obyčejný provázek v přírodní barvě. Prostou zeleň naopak podtrhnete vhodně zvolenou šňůrkou nebo stužkou v bílé, zlaté nebo nejlépe červené barvě. 

Málo známým trendem je balení dárků do textilie

Tento způsob balení dárků pochází z Japonska a nazývá se furoshiki. Potřebujete k němu jen čtvercový šátek, do nějž dárek ozdobně zabalíte (důležitý je pěkný uzel). Obdarovaný tak vlastně dostane k dárku ještě šátek, který může dál opakovaně používat. Odpad po rozbalení dárku je tak nulový. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada