Katrán přímořský: málo známá lahůdková zelenina

Katrán přímořský (Crambe maritima) patří mezi brukvovité zeleniny a o jeho vzhledu nejvíce vypovídá anglický názevsea kale“, tj. mořská kapustakatrán totiž netvoří hlávky. V Evropě se dříve pěstoval jako užitková zelenina, včetně Česka, leckde i jako okrasná rostlina. Na jižní Moravě je ve zplanělé formě k vidění dodnes. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Vzhled a výskyt katránu 

Katrán přímořský je mrazuvzdorná trvalkakterá dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Vytváří šedozelené, jakoby ojíněné bochníkovité trsy ukotvené v půdě řepovitými kořeny, a silné, rozkladitě větvené lodyhy. Od května do července kvete katrán latami bílých aromatických květů. Z pohledu zelináře jsou však nejzajímavější listy – dlouze řapíkaté, široce vejčité až podlouhlé a nepravidelně laločnaté s nepravidelným a kadeřavě zvlněným okrajem. Lodyžní lístky bývají drobnější a tvarově jednodušší. 

V přírodě je katrán k vidění zejména na pobřeží západní a severozápadEvropy, ale i na severním pobřeží Černého moře. Tradiční sběr, znečištěné prostředí a jiné civilizační vlivy se však podepsaly na jeho úbytku natolik, že je dnes v některých zemích chráněný.  

Roubovaná zelenina více plodí a vydrží

Katrán přímořský (Crambe maritima)
Info ikona

Sběr katránu přímořského je už leckde zakázaný, v zahradě si ho ale může vypěstovat každý –⁠ i vy.

Foto: Shutterstock

Jak pěstovat katrán přímořský 

Katrán roste na oblázkových plážích v dosahu mořských vln, nevadí mu proto zasolení substrátu. Při pěstování mu vyhovuje spíš písčitý až kamenitý podklad, ale poroste i v propustných hlinitých půdách. Stanoviště uvítá osluněné až polostinné. 

Čas na výsev katránu ve skleníku nastává v březnu až dubnu, do volné půdy v dubnu až květnu (možný je i podzimní výsev). Vzešlé rostliny po měsíci rozesaďte do sponu 60x60 cm. Katrán lze množit také vegetativně – řízky. Jelikož v přírodě bývají rostliny zaplavovány vodou s organickými zbytky, je dobré je na záhonu přihnojovat kompostem. Květy katránu odstraňujte, protože při kvetení získává rostlina hořkou chuťNa zimu katrán zakryjte slámou nebo listím. 

Batáty: nejvýživnější zelenina a jak ji pěstovat

Sklizeň katránu a využití v kuchyni 

Už časně zjara se z katránu sklízejí mladé listy, řapíky s ještě ne zcela vyvinutou čepelí a mladé stonky, které se mohou nechat pod poklopem i vybělit (jako chřest). K rostlinám je možné také nahrnout půdu, aby jejich výhonky byly delší a nezelenaly. 

Výhony, řapíky a listová žebra katránu se upravují podobně jako chřest, tzn. vaří se a polévají máslem, mladé listy se přidávají do salátů. Konzumovat je možné i nerozvitá květenství, která se připravují podobně jako brokolice. 

Hlízy topinamburů: bezpracná sklizeň zaručena

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada