REKLAMA
REKLAMA

Roubovaná zelenina více plodí a vydrží

REKLAMA
REKLAMA

Při roubování zeleniny se sazenice ušlechtilých odrůd, které poskytují velkou úrodu plodů žádané chuti, roubují na sazenice příbuzných rostlin, které nejenže bujně rostou, ale jsou také rezistentní vůči chorobám a škůdcům a vynikají mohutným kořenovým systémem, takže odolávají i suchu, chladu a přemokření. Díky podnoži se tak naroubovaná rostlina stává odolnější a životaschopnější, rychleji roste a více a déle plodí než původní rostlina vypěstovaná ze semene. Platí to pro rostliny pěstované ve volné půdě, skleníku i v nádobách.

VIDEO: očkování ovocných dřevin

Co na co u zeleniny naroubovat 

Roubování se využívá zejména u plodové zeleniny, nejčastěji u rajčat, lilků a cuket, okurek (hadovek i nakladaček) nebo vodních a cukrových melounů. Okurky a melouny se roubují na podnož tykve rezistentní vůči padlí, které ve sklenících často nelze potlačit jinak než chemickým postřikem na ochranu rostlin. Rajčata a lilky se roubují na divoká rajčata nebo jiné odrůdy lilků... K výhodám roubovaných rajčat patří rezistence vůči háďátku, plísni bramborové a korkovitosti kořenů. Podnož navíc zvládne živinami zásobit ne jeden, ale dva nebo tři výhony rajčat. Kromě zelenin se roubuje i bazalka, která je následně mohutnější, bohatější a dlouho vydrží. Konkrétní podnože však pěstitelé nikde neudávají, jelikož je součástí jejich “know how”. 

Jíst, nebo nejíst nezralá rajčata

Jak se o roubovanou zeleninu starat 

Péče o naroubovanou zeleninu je díky odolným podnožím snadná a jednoduchá. Rostliny samozřejmě ocení propustnou půdu, pravidelnou závlahu a přihnojování (nejlépe organickými hnojivy) jako jakákoli jiná zelenina. Pokud ale na něco z toho občas zapomenete, nic se nestane. Roubovaná zelenina zvládne i méně příznivé podmínky, navíc ušetříte za chemický postřik. Na jedno ale nesmíte zapomenout – místo roubování musí být nad zemí a nezakryté půdou, protože roub má tendenci pouštět kořeny. 

Jak vypěstovat vlastní rajčata a papriky

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA