Největší květinový park v Evropě

Pod korunami stromů tak můžete každoročně obdivovat modré řeky z modřenců, rozmanité obrazce z pestrých hyacintů a později i výsadby z tulipánů a narcisů. Rozkvetlá zákoutí v parku důmyslně doplňuje systém vodních kanálů a jezírek a svůj prostor zde pravidelně dostávají také sochaři a malíři. Letos je Keukenhof otevřen pro veřejnosi od 21. března do 10. května.

Keukenhof a trocha historie

Holandský park Keukenhof se nachází asi 30 km od Amsterdamu. Pozemky, na nichž se rozprostírá, vlastnila v 15. století holandská hraběnka jménem Jacoba, jejíž životní příběh mimochodem inspiroval mnoho holandských malířů, sochařů a dramatiků. Za života Jacoby se ale na pozemcích rozkládala jen honitba. Hraběnka však měla ráda bylinky a na přilehlém dvorci proto zřídila bylinkářskou zahradu, která zásobovala panskou kuchyni. A právě podle ní byl dvorec pojmenovaný Keukenhof, protože holandský název pro kuchyň je keuken.

Až mnohem později bylo zjištěno, že půda na Keukenhofu vyhovuje nejen bylinkám, ale i cibulovinám, které přišly během 17. století do módy a prodávaly se za ohromující sumy. S pěstováním cibulovin se proto v Keukenhofu začalo ve velkém. 

Vlastní park vznikl ale až v 19. století, kdy v roce 1830 pozval tehdejší majitel Keukenhofu krajinářského architekta Davida Zochera, který navrhnul lesopark v anglickém stylu. V následujícím století byl v areálu ještě vytvořen rybník a založena alej. První květinová výstava byla v Keukenhofu uspořádána v roce 1949 a od následujícího roku se venkovní přehlídka jarních květin otevírá veřejnosti každé jaro.

Rozkvetlé výsadby v Keukenhofu
Info ikona

V Keukenhofu je možné si rovnou vybrané cibuloviny i zakoupit.

V Keukenhofu si každý přijde na své

V současném Keukenhofu najde inspiraci opravdu každý, už proto že zdejší výsadby v průběhu jarních měsíců několikrát mění podobu. Zahradníci totiž vysazují cibulky do několika vrstev a kombinují je tak, aby rozkvétaly postupně. Pokud by se tedy ten, kdo navštívil park v březnu, dal do řeči s návštěvníkem, který přišel o měsíc později, nevěřili by, že mluví o stejném místě. 

Pro ty z vás, kdo mají rádi svět v pohybu, je určeno květinové korzo. Průvod „rozkvetlých“ vozů, které projíždějí parkem za doprovodu hudby, se koná letos 25. dubna. Odborníci ale ocení spíš tematické akce zaměřené na konkrétní skupiny květin. Ostatním nezbývá než žasnout a v duchu opisovat nápady a kombinace, které by už příští jaro chtěli vidět pod svými okny.

Produkční výsadby v Keukenhofu
Info ikona

Pole s výsadbou barevných tulipánů přímo sousedí s návštěvním lesoparkem.

Co je dobré vědět o Keukenhofu předem

Rozhodnete-li se do Keukenhofu vyrazit, počítejte s tím, že vám návštěva parku zabere minimálně jeden celý den. Cesty rozlehlého lesoparku měří více než 15 km, vyplatí se proto si vybrat, co vás nejvíc zajímá, a pak se vydat za svým cílem. Pronajmout si tu můžete také bicykl nebo zaplatit výlet loďkou. Nejčastěji doporučovaným termínem k návštěvě je poslední týden v dubnu, kdy je už velká šance na pěkné počasí a tulipány kvetou skutečně všude. 

Květinový park Keukenhof v číslech

  • Rozloha parku je 32 hektarů. Nechybí v němani hřiště a atrakce pro děti. 
  • Každoročně tu vykvete 7 milionů květin, z čehož 4,5 milionu představují tulipány. 
  • Všechny cibuloviny jsou sázeny ručně a celý park má na starosti jen 27 zahradníků. 
  • Odpočinek vám může poskytnout přes 2500 stromů 87 různých druhů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada