Jak pěstovat rajčata na venkovních záhonech

Navíc se u nás dříve vyskytoval jen jeden původce obávané plísně. Dnes je však třeba počítat s dalšími a mnohem agresivnějšími formami, proto se stále více pěstitelů vrací k pěstování rajčat ve volné půdě, tedy na záhonech. Venkovní pěstování se od toho skleníkového ale zase tak moc neliší.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Roubovaná rajčata potřebují více místa 

Pro pěstování nejprve vyberte vhodné „venkovní“ odrůdy. Pokud si sazenice pěstujete sami, můžete vybírat ze spousty možností. Výběr v zahradnictvích nebo na trzích sice není tak široký, ale přesto je z čeho vybírat. V nabídce se objevují rovněž roubovaná rajčata, která mají řadu výhod: lépe se jim daří v podmínkách, které nejsou pro rajčata právě ideální, a odolávají háďátkům a korkovitosti. Zároveň jsou vzrůstnější (lze je pěstovat i na tři výhony), a hodí se tedy tam, kde pro ně máte dostatek místa. 

Záhon pro pěstování rajčat vybírejte pečlivě 

Stanoviště pro venkovní pěstování rajčat se vyplatí vybrat pečlivě. Mělo být dostatečně velké (kvůli rozestupům mezi rostlinami) a vzdušné (kvůli nadbytečné vzdušné vlhkosti). Na správně zvoleném místě by navíc neměly být v předešlých čtyřech letech pěstované žádné lilkovité rostliny (střídání plodin jako ochrana před chorobami a škůdci). Půdu na vybraném záhonu nezapomeňte hluboko prokypřit, aby se do ní mohla voda rychle vsakovat.

Kterou zeleninu můžete sít i během léta

Rajčata vysazovaná na záhon „utopte“ 

Při výsadbě rajčata v půdě „utopte“, tzn. vysaďte je hlouběji, než byly v předchozích nádobách (budou pak stabilnější, a hlavně vytvoří více kořenů a přijmou více vody a živin). Netýká se to však roubovaných rostlin – ty musejí být vysazeny do stejné hloubky, aby zůstal roub nad povrchem země. Po vysazení rajčat odstraňte všechny listy sazenic, které se dotýkají půdy. 

Jak často zalévat rajčata na záhonu 

Rajčata pěstovaná ve volné půdě se nedoporučuje moc nezalévat. Vědci z Univerzity Innsbruck zjistili, že kořenový systém nezalévaných anebo jen málo zalévaných rajčat sahá až do hloubky 1,7 metru. Takže když už se rozhodnete zalévat, neměli byste na záhon každý den jen trochu „kápnout“, ale pořádně ho jednou za několik dnů prolít.

Katrán přímořský: málo známá lahůdková zelenina

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada