Proč se vyplatí rajčata při sázení „utopit”

Některým rostlinám změna hloubky při výsadbě nevadí, jiným, např. celeru nebo salátu, nevyhovuje. Rostlinou, která hlubší vysazení jednoznačně uvítá, je rajče.

Utopení rajčat: výsadba sazenic hluboko do půdy

Předpěstované sazenice rajčat mohou být vytáhlé, neduživé a s malými listy. Po výsadbě jim dlouho trvá, než začnou růst, a oproti silným rostlinám jsou opožděné. Taková rajčata je vhodné vysadit hodně hluboko do půdy – utopit je. Utopení” má ale smysl i u neoslabených rajčat. 

Z lodyhy zahrnuté půdou totiž sazenice pustí” množství dalších kořenů, díky nimž bude rostlina v záhonu pevněji ukotvená, a hlavně přijme více vláhy a živin. Nadzemní část rajčete začne brzy růst, zesílí a náskok silnějších rostlin snáze dožene. 

V mělké půdě sázejte rajčata šikmo

Při sázení rajčat v hluboké půdě stačí vyhloubit hlubší výsadbové jamky. Rostliny vysazujte až po první spodní listy, i je ale můžete zahrnout půdou a nad zemí ponechat jen dobře vyvinuté. 

V mělké půdě vysazujte sazenice šikmo – podzemní část stonku by měla s povrchem půdy svírat úhel 30–40°. Vrchol rajčete bude sice zpočátku položený na terénu, po několika dnech se ale zvedne a začne růst vzpřímeně. Do půdy k zasypání stonku můžete přidat symbiotické houby pro lepší zakořenění nebo postupně se uvolňující hnojivo. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada