REKLAMA
REKLAMA

Proč se vyplatí rajčata při sázení „utopit”

REKLAMA

Některým rostlinám změna hloubky při výsadbě nevadí, jiným, např. celeru nebo salátu, nevyhovuje. Rostlinou, která hlubší vysazení jednoznačně uvítá, je rajče.

Nejen pro oslabené 

Předpěstované sazenice rajčat mohou být vytáhlé, neduživé a s malými listy. Po výsadbě jim dlouho trvá, než začnou růst, a oproti silným rostlinám jsou opožděné. Taková rajčata je vhodné vysadit hodně hluboko do půdy – utopit je. Utopení” má ale smysl i u neoslabených rajčat. 

Z lodyhy zahrnuté půdou totiž sazenice pustí” množství dalších kořenů, díky nimž bude rostlina v záhonu pevněji ukotvená, a hlavně přijme více vláhy a živin. Nadzemní část rajčete začne brzy růst, zesílí a náskok silnějších rostlin snáze dožene. 

Sázení rajčat našikmo 

Při sázení rajčat v hluboké půdě stačí vyhloubit hlubší výsadbové jamky. Rostliny vysazujte až po první spodní listy, i je ale můžete zahrnout půdou a nad zemí ponechat jen dobře vyvinuté. 

V mělké půdě vysazujte sazenice šikmo – podzemní část stonku by měla s povrchem půdy svírat úhel 30–40°. Vrchol rajčete bude sice zpočátku položený na terénu, po několika dnech se ale zvedne a začne růst vzpřímeně. Do půdy k zasypání stonku můžete přidat symbiotické houby pro lepší zakořenění nebo postupně se uvolňující hnojivo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA