Proč a jak vybírat staré odrůdy jabloní

Je překvapivé, že na obrazech starých mistrů vidíme stále stejné typy jablek. Po staletí lidé vybírali, tedy selektovalia dále množili taková jablka, která se jim nejvíc líbila, chutnala, byla odolnější a dala se skladovat.

Exotické plody, které můžete sklízet už i u nás

Čím se staré odrůdy jabloní liší od těch dnešních? 

Staré a krajové odrůdy jabloní se od dnešních zásadně neliší. Moderní odrůdy prošly dlouhým šlechtěním. V ČR byla vyšlechtěna řada odrůd odolných proti strupovitosti jabloní, jako ’Topaz’, ’Rajka’, ’Rubinola’. Po mnoho let i bez chemických ochranných postřiků přinášely vynikající a zdravá jablka. Ale rezistence byla prolomena novými kmeny houby Venturia inaequalis, takže tyto odrůdy je znovu nutné chránit proti strupovitosti. Naštěstí se podařilo vyšlechtit novější, opět plně rezistentní odrůdy. Zatím nejsou k dostání ve školkách, ale brzy snad budou.

Odrůda jabloně 'Topaz'
Info ikona

Česká zimní odrůda 'Topaz' je rezistentní proti strupovitosti, netrpí padlím a hodí se jak k přímé konzumaci, tak ke konzervaci.

Foto: Shutterstock

Mnohé prastaré odrůdy se stále uchovávají ve sbírkách jako genofond pro budoucí šlechtění. Mnohdy lze pouhým ozdravením starých krajových odrůd zásadně zlepšit jejich vlastnosti. Zasloužil by si to například slavný 'Holovouský malináč', zmiňovaný v románu Dobrý voják Švejk. Staré a krajové odrůdy mají historickou i emotivní hodnotu: jsou to „jablíčka od babičky“. I proto fungují instituce a nadšenci, kteří se snaží o jejich zachování.

Jak pěstovat zakrslé a sloupovité ovocné dřeviny

Je nutné při volbě odrůdy vybírat takovou, která pochází z „našeho“ kraje? 

Není to nezbytné, ale můžete se nechat unést nostalgií. Většina dnes pěstovaných odrůd jablekkosmopolitní původ. Pocházejí například ze Severní Ameriky, jako ’Jonathan’, pojmenovaný po nadšenci, který vandroval po Spojených státech a rozséval semínka snězených jablek. 

Hodí se staré odrůdy do malých zahrad? 

I staré odrůdy lze pěstovat v malých zahradách jako zákrsky a štíhlá vřetena, tedy nízké tvary. Výška a šířka – tedy vlastně síla růstu – se dají omezovat volbou odrůdy, podnože a řezem. I majitel malé zahrady tak může přispět k zachování genofondu. 

Vícekmenné stromy vhodné do menších zahrad

Existují mezi starými odrůdami takové, které se hodí pro moderní pěstitelské formy? 

Staré i „mladé“ odrůdy lze pěstovat v jakémkoliv tvaru, třeba, pokud libo, i jako bonsaj. Nejmodernějším, nejvýhodnějším a nejúspěšnějším tvarem je štíhlé vřeteno. Řez a tvarování jsou jednoduché a po krátké instruktáži je zvládne i laik. Ke každé větvičce, listu i plodu má přístup slunce a vzduch, což je pro zdravý ovocný strom nezbytné. 

Jabloně potřebují opylovače. Stačí vysadit jen jeden strom? 

Jabloně jsou cizosprašné, a tak je pro ně opylovač nezbytný. Ale v sousedních zahradách se většinou také pěstují jabloně, které jsou na dohled a hlavně na dolet včel, čmeláků a dalších přenašečů pylu. Tím je opylení dostatečně zajištěno. Pokud však máte prostor, je lepší vysadit do zahrady několik odrůd.

Kdy je potřeba ke kácení stromů povolení

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada