Nádoby místo zeleninových záhonů

K výsadbě můžete zvolit větší či menší plastové nebo hliněné květináče, běžné či samozavlažovací truhlíky, různé bedýnky, prázdné kbelíky, pytle, koše nebo závěsné kapsy. Podmínkou je možnost odtoku přebytečné zálivkové vody. Výběr, kombinace a sladění nádob je na vás. Zohlednit je nutné fakt, že světlé nádoby se tak rychle nepřehřívají a plastové neodebírají z půdy vlhkost tak jako hliněné.

Jak zalévat rostliny v nádobách

Kde a v čem zeleninu na balkoně pěstovat

Velikost zvolených nádob se odvíjí od druhů zeleniny, které budete pěstovat. Rajčatům, paprikám a okurkám vyhovují spíše kbelíky, truhlíky jsou vhodné pro ředkvičky, saláty, hrášek nebo špenát. Hlubší nádobu bude potřebovat mrkev a brambory vyžadují už pytle. Bylinkám a jahodníkům postačí květináče běžných rozměrů.

Máte-li opravdu malý balkon, využijte i všechny možné vertikální plochy. Znamená to pořídit si vhodné police, treláže, závěsy apod.

Jahody na balkoně: na co nezapomenout

Jak udržet vláhu v nádobách na balkoně

Při pěstování v nádobách je nutné si uvědomit, že v nich půda vysychá rychleji než na záhonu. K zadržení vláhy proto využijte všech možných prostředků. Odtokové otvory v nádobách zakryjte kamínky nebo hliněnými střepy z květináčů, do závěsných košů dejte vložky ze sušeného mechu nebo z kokosových vláken, které zabrání i vyplavování půdy. 

Nádoby následně naplňte zakoupeným substrátem nebo zahradní zeminou smíchanou s kompostem. K zadržení vláhy pomůže i přídavek perlitu a mulč, který sníží její odpar. Velice praktické je rovněž některý ze způsobů samozavlažování.

Pěstování chilli papriček a jeho nástrahy