Jak si vybrat kvalitní ovocný stromek

Stromky ovocných dřevin je sice možné sázet i na jaře, vhodnější je ale podzim. Důvodem je dřívější zakořenění rostlin a náskok před jarními. Půda přes zimu navíc slehne, kořeny s ní budou v lepším kontaktu a výpěstek se snáze vyrovná s jarním suchem.

Které vícekmenné stromy se hodí do menších zahrad

Stromky kupujte v ovocnářské školce 

Zdravý a dobře narostlý stromek deklarované odrůdy zakoupíte jen v ovocnářské školce, která je pod kontrolou Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a má certifikát zaručující kvalitu. Stromek musí mít cedulku udávající druh, odrůdu, podnož, pěstitelský tvar a zdravotní stav.

Řez zlomeného výhonu
Info ikona

Kontejnerované stromky mohou přijít do půdy už v září a na jaře od března do května. Výhony poškozené při převozu, uskladnění nebo výsadbě výpěstků zkraťte.

Foto: Shutterstock

Stromek před nákupem zkontrolujte

Před zakoupením si stromek dobře prohlédněte. Měl by mít rovný kmínek, několik výhonů a je-li prostokořenný  tak i dobře vyvinuté a nezaschlé kořeny. Pokud váháte, nechte si od pracovníků školky poradit. Pomoci vám mohou i s volbou vhodné odrůdy. 

Podle čeho vybírat vhodné místo pro ovocné dřeviny

Místo jednoho stromku kupte dva 

Ještě před nákupem byste si u vybrané odrůdy měli také zjistit, jestli je samosprašná nebo cizosprašná. Jestliže v okolí výsadby porostou i jiné ovocné stromy stejného druhu, problém s opylením odpadá. Uváděná samosprašnost však v mnoha případech není 100%, a proto je lepší na zahradu vysadit dvě odrůdy kvetoucí ve stejnou dobu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada