Jak si vybrat kvalitní ovocný stromek

Stromky ovocných dřevin je sice možné sázet i na jaře, vhodnější je ale podzim. Důvodem je dřívější zakořenění rostlin a náskok před jarními. Půda přes zimu navíc slehne, kořeny s ní budou v lepším kontaktu a výpěstek se snáze vyrovná s jarním suchem. 

Nákup v ovocnářské školce 

Zdravý a dobře narostlý stromek deklarované odrůdy zakoupíte jen v ovocnářské školce, která je pod kontrolou Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a má certifikát zaručující kvalitu. Stromek musí mít cedulku udávající druh, odrůdu, podnož, pěstitelský tvar a zdravotní stav.

Řez zlomeného výhonu

Kontejnerované stromky mohou přijít do půdy už v září a na jaře od března do května. Výhony poškozené při převozu, uskladnění nebo výsadbě výpěstků zkraťte.

Na co si dejte pozor 

Před zakoupením si stromek dobře prohlédněte. Měl by mít rovný kmínek, několik výhonů a je-li prostokořenný  tak i dobře vyvinuté a nezaschlé kořeny. Pokud váháte, nechte si od pracovníků školky poradit. Pomoci vám mohou i s volbou vhodné odrůdy. 

Místo jednoho kupte dva 

Ještě před nákupem byste si u vybrané odrůdy měli také zjistit, jestli je samosprašná nebo cizosprašná. Jestliže v okolí výsadby porostou i jiné stromky stejného druhu, problém s opylením odpadá. Uváděná samosprašnost však v mnoha případech není 100%, a proto je lepší na zahradu vysadit dvě odrůdy kvetoucí ve stejnou dobu.

 

Predplatne