Jak si vybrat kvalitní ovocný stromek

Stromky ovocných dřevin je sice možné sázet i na jaře, vhodnější je ale podzim. Důvodem je dřívější zakořenění rostlin a náskok před jarními. Půda přes zimu navíc slehne, kořeny s ní budou v lepším kontaktu a výpěstek se snáze vyrovná s jarním suchem.

Které vícekmenné stromy se hodí do menších zahrad

Stromky kupujte v ovocnářské školce 

Zdravý a dobře narostlý stromek deklarované odrůdy zakoupíte jen v ovocnářské školce, která je pod kontrolou Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a má certifikát zaručující kvalitu. Stromek musí mít cedulku udávající druh, odrůdu, podnož, pěstitelský tvar a zdravotní stav.

Řez zlomeného výhonu
Info ikona

Kontejnerované stromky mohou přijít do půdy už v září a na jaře od března do května. Výhony poškozené při převozu, uskladnění nebo výsadbě výpěstků zkraťte.

Foto: Shutterstock

Stromek před nákupem zkontrolujte

Před zakoupením si stromek dobře prohlédněte. Měl by mít rovný kmínek, několik výhonů a je-li prostokořenný  tak i dobře vyvinuté a nezaschlé kořeny. Pokud váháte, nechte si od pracovníků školky poradit. Pomoci vám mohou i s volbou vhodné odrůdy. 

Podle čeho vybírat vhodné místo pro ovocné dřeviny

Místo jednoho stromku kupte dva 

Ještě před nákupem byste si u vybrané odrůdy měli také zjistit, jestli je samosprašná nebo cizosprašná. Jestliže v okolí výsadby porostou i jiné ovocné stromy stejného druhu, problém s opylením odpadá. Uváděná samosprašnost však v mnoha případech není 100%, a proto je lepší na zahradu vysadit dvě odrůdy kvetoucí ve stejnou dobu.

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.