Do truhlíku vysaďte vřes. Nebo vřesovec?

Záměna vřesu za vřesovec a obráceně je poměrně častá. A není se co divit. Vždyť také obě rostliny patří do stejné čeledi vřesovcovitých, jsou si hodně podobné a obě se hodí k pěstování v truhlících nebo jiných nádobách. Jak je tedy rozeznat?

VIDEO: jeden truhlík na podzim a zároveň i na jaro

Jediný vřes, zato v mnoha odrůdách 

Vřes obecný (Calluna vulgaris) rozkvétá od srpna do září a může kvést až do ledna. Na výběr je mnoho odrůd, které se liší barvou květu i vzrůstností. Přesto vždy patří k tomuto jedinému druhujiný vřes v přírodě nenajdete. Nároky má podobné jako pěnišník: slunce a kyselou půdu (pH 4–5,5), která nevysychá, nejlépe směs rašeliny s pískem. Na jaře po odkvětu uvítá zkrácení výhonů z předchozího roku. 

Zajímavé je, že na některých odrůdách vřesů ani nepoznáte, že už odkvetly. Říká se jim poupatové vřesyjejich květy se neotvírají. Vybarví se, jak mají, ale zůstanou uzavřené. Po odkvětu se téměř nezmění a nevadí jim ani podzimní deště či mrazíky.

Kdy a jak správně vysadit okrasné trávy

Vřesovec pleťový
Info ikona

Květ vřesovce pleťového je čtyřčetný a má trubkovitý až džbánkovitý tvar.

Foto: Shutterstock

Hodně vřesovců, ale jen dva druhy do truhlíku 

Vřesovců je na výběr mnoho. Z více než šesti set druhů se však do truhlíku hodí jen dva: vřesovec pleťový(Erica carnea) a vřesovec darleyský(E. x darleyensis). Oba druhy jsou v čeledi vřesovcovitých výjimkou: stačí jim pouze mírně kyselá půda, ale můžete je pěstovat i v půdách, které obsahují vápník.

Daří se jim na slunci i v polostínu a kvetou od zimy do jara. Stejně jako vřesy se dobře kombinují s jehličnany, okrasnými trávami nebo třeba s pěnišníky, snadno se množí hřížením a i jim po odkvětu prospěje zastřižení dlouhých výho.

Které rostliny vysadit do toulavého stínu a polostínu